Newsy

Nowa funkcja w Mapach Google umożliwi oszczędzanie paliwa. Na czym polega i jak ją włączyć?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
rmf24.pl/support.google.com
Jazda samochodem

W Mapach Google pojawiła się nowa funkcja. Umożliwia ona planowanie trasy podróży w taki sposób, aby zaoszczędzić na paliwie. Sprawdź, w jaki sposób działa nowa funkcja i jak ją włączyć.

Nowa funkcja w Mapach Google

Wiele osób planując podróże samochodowe korzysta z aplikacji Google Maps. Pozwala ona na szeroki wybór opcji - drogi bezpłatne, najszybsze, a od niedawna także trasy najbardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa. Opcja dostępna jest w tej chwili dla kierowców, którzy tankują benzynę lub diesel, ale niebawem będzie dostępna także dla pozostałych.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić w zależności od typu silnika. Przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. Dlatego w najbliższych tygodniach umożliwimy kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i dokładne szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii - podała filrma Google Polska w komunikacie. 

Technologia będzie wykorzystywać dane z Europejskiej Agencji Środowiska oraz z instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Jak działa funkcja oszczędzania paliwa w mapach Google

- Mapy Google pokazują trasę z najniższym spalaniem, gdy zapewnia ona podobny czas przyjazdu co najszybsza trasa. Jeśli oszczędność paliwa jest zbyt mała lub powoduje znaczne wydłużenie czasu jazdy, Mapy Google pokazują względne oszczędności paliwa między trasami - podaje Google na swojej stronie.

W obliczaniu zużycia paliwa wykorzystuje się: nachylenie drogi na trasie, rodzaje dróg, średnie zużycie paliwa w pojazdach w danym regionie oraz wzorce natężenia ruchu.

Oszczędzanie paliwa z mapami Google - jak włączyć funkcję

Aby włączyć lub wyłączyć nową funkcję należy:

  • otworzyć aplikację Mapy Google
  • wyszukać miejsce, do którego chcemy dotrzeć
  • w lewym dolnym rogu wybrać opcje "Trasa"
  • następnie w prawym górnym rogu wybrać "Więcej" i "Opcje trasy"
  • ostatnim krokiem jest zaznaczenie (lub odznaczenie) opcji "Preferuj trasy z najniższym spalaniem"

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: rmf24.pl/support.google.com

Źródło zdjęcia głównego: Zephyr18/Getty Images

Pozostałe wiadomości