Nowa Zelandia jako drugi kraj na świecie wprowadza płatny urlop po poronieniu. Skorzystają matki i ich partnerzy

nowa zelandia poronienie bill
Boy_Anupong/Getty Images
Źródło: Moment RF
Poronienie to nie choroba, a żałoba - mówi Ginny Andersen, pomysłodawczyni rozwiązania. W Nowej Zelandii płatny urlop będzie przysługiwał nie tylko kobiecie, która straci ciążę, ale też jej partnerowi lub partnerce. To drugi kraj na świecie, który postanowił wprowadzić takie prawo.

Nowa Zelandia wprowadza płatny urlop po poronieniu

Nowy projekt został jednogłośnie przyjęty w minioną środę. Tym samym Nowa Zelandia stała się drugim krajem na świecie zapewniającym zatrudnionym płatny urlop po poronieniu. Będzie on przysługiwał parze, a nie tylko osobie, która poroniła. O wprowadzenie tego rozwiązania walczyła w szczególności Ginny Andersen, posłanka z ramienia Partii Pracy. Sama ma zresztą nadzieję, że poprzez przyjęcie projektu Nowa Zelandia przetrze szlak i zachęci inne kraje do zmian. Projekt ma pomóc osobom po poronieniu poradzić sobie z tą tragiczną sytuacją, przepracować ją. Czyli - jak mówi Andersen - przejść przez żałobę.

- Mam nadzieję, że to rozwiązanie zapewni ludziom czas potrzebny na żałobę i że będzie promować większą otwartość w sprawie poronienia. Nie obawiajmy się swoich ciał - apelowała Ginny Andersen.

Urlop płatny po poronieniu - szczegóły

Matkom, które poroniły, będą przysługiwały 3 dni płatnego urlopu. Pierwszym krajem, który wprowadził takie prawo, były Indie (6-tygodniowy i tylko dla kobiet, a nie dla pary).

Rozwiązanie zostało przyjęte jednomyślnie i co ciekawe, wprowadzono je przeszło rok po tym, jak Nowa Zelandia zdecydowała się całkowicie zdekryminalizować aborcję . Państwo to od lat uważane jest zresztą za jedno z najbardziej równościowych i postępowych na świecie. Przypomnijmy, że to tu kobiety już w 1893 r. otrzymały prawa wyborcze . Zresztą, od kilku lat Nowa Zelandia wyraźnie stawia na pro-kobiece rozwiązania, m.in. takie, które mają zwalczyć palący problem ubóstwa menstruacyjnego.

Ginny Andersen ma nadzieję, że nowe rozwiązanie pomoże w walce ze stygmatyzacją poronienia w społeczeństwie i na świecie - również na to liczymy.

Zobacz wideo: Okresowa koalicja

Zobacz też:

Odwołanie zabiegu kosztowało panią Esterę życie. "Nie można tak postępować z człowiekiem"

Joanna Koroniewska nie dostała wolnego, by pożegnać się z umierającą mamą: "Odeszła w samotności"

Jako modelka w rozmiarze "zero" borykała się z anoreksją i bulimią. Dziś "Apolonka" kocha każdy centymetr swojego ciała

Autor: Ola Lipecka

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?