Nowa lalka Barbie z zespołem Downa. "Celem firmy jest przeciwdziałanie stygmatyzacji społecznej poprzez zabawę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Viki Gabor w piosence „Barbie”
Viki Gabor w piosence „Barbie”
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Mattel wydał nową lalkę z serii "Barbie Fashionistas" - z trisomią 21, czyli zespołem Downa. Wygląd nowej zabawki konsultowany był ze specjalistami i ma przyczynić się do przeciwdziałania stygmatyzacji społecznej. Jak wygląda?

Mattel Barbie Fashionistas - nowy model lalki z zespołem Downa

Firma Mattel wyprodukowała nowy model lalki Barbie. Ta ma przypominać osobę z zespołem Downa. Należy do linii Mattel Barbie Fashionistas, w której znalazły się zabawki, które mają bielactwo, protezę nogi, aparat słuchowy czy poruszają się na wózku inwalidzkim. Linia ma na celu walkę ze stygmatyzacją osób z niepełnosprawnościami, a także ukazuje różne oblicza piękna.

Najnowszy model lalki dostępny jest póki co na rynku amerykańskim. Wygląd, a także jej ubrania i akcesoria konsultowane był ze specjalistami z amerykańskiego narodowego Towarzystwa Zespołu Downa (NDSS).

– To wiele znaczy dla naszej społeczności. Osoby z zespołem Downa mogą po raz pierwszy bawić się lalką Barbie, która wygląda tak jak one – przekazała Kandi Pickard, prezes i dyrektor generalny NDSS.

Inkluzywne lalki Barbie

Nowy model lalki Barbie ma bardziej okrągłą twarz, płaski mostek nosowy, nieco skośne oczy oraz mniejsze uszy. Jej sukienka - żółto-niebieska, symbolizuje świadomość zespołu Downa.

- Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie, a jednocześnie zachęcenie dzieci do zabawy lalkami, które nie są podobne do nich samych. Celem firmy jest przeciwdziałanie stygmatyzacji społecznej poprzez zabawę - napisano w oświadczeniu firmy Mattel, Lisy McKnight.

Inkluzywne lalki są niezwykle ważne - uczą empatii i zrozumienia. Dodatkowo są one szczególnie istotne dla dzieci, które doświadczają różnych form niepełnosprawności czy dyskryminacji. Firma Mattel jest dumna z tego, że wprowadziła na rynek produkt, który uwzględnia osoby z zespołem Downa - dodała McKnight. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: dorzeczy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chesnot / Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana