Deszcze meteorytów w październiku
Tak się składa, że ostatnia okazja do obserwowania deszczu meteorytów miała miejsce całkiem niedawno, bo w sierpniu. Były to Perseidy, czyli jedne z najbardziej regularnie pojawiających się rojów. W tym samym czasie miało miejsce również zjawisko pełni superksiężyca, przez co widoczność Perseidów była mniejsza. Tym razem widowisko - roje Drakonidów oraz Orionidów - będzie łatwiejsze w obserwacji.
Astronomia i kosmos
Rój Drakonidów 2022 - kiedy i jak obserwować?
Drakonidy, nazywane też Giacobinidami, są aktywne co roku między 6. a 10. października. Maksimum w 2022 roku wypadało w sobotę 8 października. Zatem te "spadające gwiazdy" już za nami. Do ich obserwacji nie były potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty – wystarczy spojrzeć w niebo. Obserwacje mogły być lekko zakłócone przez Księżyc, który dwa dni później był w pełni.
Rój Orionidów 2022 - kiedy i jak obserwować?
Prócz roju Drakonidów w październiku na niebie pojawi się jeszcze rój Orionidów. Są to meteory związane z kometą Halleya. Okres ich występowania już trwa, ale najlepsze widowisko będzie miało miejsce 21 października (piątek). Wtedy tzw. spadających gwiazd będzie najwięcej.
Do obserwacji spadających gwiazd zawsze dobrze jest wybrać miejsce oddalone od miast i innych mocno oświetlonych miejsc. Najlepsze miejsca zwykle stanowią wzniesienia, na których widoczności dodatkowo nie zakłócają żadne budynki, drzewa czy inne obiekty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Teleskop Webba wykonał kolejne zachwycające zdjęcia kosmosu. Co skrywa Wielka Mgławica w Orionie?
- Kolejne zdjęcia z Teleskopu Webba. Historyczny moment upamiętnia również Google
- Czy jesteśmy w stanie ocalić Ziemię przed asteroidami? Misja DART zakończona sukcesem. Zobacz zdjęcia
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF