"Niepodległa do Hymnu" - akcja łącząca Polki i Polaków
Polacy powszechnie angażują się we wspólne upamiętnianie odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Od 5 lat zrzeszają się w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu", by wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
- 11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły, by odbudować Niepodległą - tłumaczy Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
Ku pokrzepieniu serc
Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 900 miejscach w Polsce (m.in. na Placu Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie) i na świecie (m.in. Nowym Jorku, Kopenhadze, Toronto, Paryżu) wspólne śpiewanie hymnu.
- Zainteresowanie akcją "Niepodległa do Hymn" bardzo cieszy. Widać, że te 5 lat budowania wspólnoty wokół najbardziej dla nas uniwersalnych symboli przyniosło rezultaty, a Polacy chcą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu ponad podziałami. Wiemy jednocześnie, że zgłoszone 900 akcji śpiewania hymnu to tylko część faktycznie odbywających się. Każdy z nas może zaśpiewać - nawet we własnym mieszkaniu z najbliższymi – podkreśla Wojciech Kirejczyk.
- Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Chicago, Rzymie, Kairze, Warszawie, czy w Ukrainie. Najważniejsza jest ta symbolika, że możemy to zrobić razem, gdziekolwiek jesteśmy. Do akcji może się każdy przyłączyć - dodaje Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa" w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
W Święto Niepodległości - obok wspólnego śpiewania hymnu - organizowanych jest wiele wydarzeń. Wśród nich Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
- To jedno z największych wydarzeń ulicznych w Warszawie. Parady uliczne, tańce, koncerty na żywo, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów - to zaledwie fragment Festiwalu. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena muzyczna, na której wystąpią takie gwiazdy jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON czy IRA. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci - zapowiada Wojciech Kirejczyk.
- Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski Niepodległa przygotowała Scenę Tańców Polskich - dodaje.
Więcej szczegółów na temat obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości na stronie internetowej poszczególnych organizatorów oraz na stronie niepodlegla.gov.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dodatki do 500 plus dla pracujących. Czy świadczenie będzie waloryzowane? Ile jest obecnie warte?
- Sean Penn oddał statuetkę Oscara Wołodymirowi Zełenskiemu. Wróci do aktora, kiedy wojna się zakończy
- Podniesienie stóp procentowych - prognozy ekonomistów. Kiedy podana zostanie decyzja RPP?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Komunikat prasowy/niepodlegla.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Velishchuk/Getty Images