Newsy

Czy zły stan jamy ustnej sprzyja zakażeniu koronawirusem? Badacze poznali odpowiedź

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Mężczyzna, który stoi przed lustrem i myje zęby

Badacze z Uniwersytetu w Kairze wykazali, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej może sprzyjać cięższemu przebiegowi COVID-19. W ocenie naukowców w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które mają problemy z sercem.

Czy higiena jamy ustnej ma wpływ na przebieg COVID-19?

Wyniki nowego badania, które zaprezentowano w czasie konferencji ACC Middle East 2021 wskazują na kolejny powód, dla którego warto dbać o zęby, dziąsła i resztę jamy ustnej. Jak przypominają eksperci z Uniwersytetu w Kairze, wcześniejsze badania wskazywały już na związek między słabą higieną jamy ustnej a stanami zapalnymi w organizmie oraz chorobami układu krążenia. Naukowcy zaprosili do badania 86 ochotników z chorobami serca i infekcją SARS-CoV2. Porównali stan jamy ustnej z nasileniem objawów COVID-19, czasem powrotu do zdrowia oraz poziomem stanów zapalnych w organizmie. Dostrzegli wyraźny związek, w którym gorszy stan jamy ustnej towarzyszył cięższemu przebiegowi choroby, dłuższemu czasowi rekonwalescencji oraz większej ilości wirusa w organizmie.

Jak mycie zębów chroni przed COVID-19?

- Tkanki jamy ustnej mogą działać jak rezerwuar dla SARS-CoV2, dzięki którym powstaje duża ilość wirusa. Z tego powodu zalecamy dbanie o zdrowie jamy ustnej i poprawę higieny, szczególnie w czasie infekcji - mówi jeden z autorów dr Ahmed Mustafa Basuoni. - Proste zabiegi, takie jak odpowiednie dbanie o higienę, podniesienie świadomości odnośnie znaczenia zdrowia jam ustnej w odniesieniu do COVID-19 i chorób systemowych z pomocą mediów oraz placówek medycyny środowiskowej, regularne wizyty u dentysty, korzystanie z płynów do płukania ust - to wszystko może zmniejszyć nasilenie COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu krążenia - podkreśla badacz. Zdaniem naukowców badania jamy ustnej powinny być też standardowo wykonywane u osób ze schorzeniami układu krwionośnego, które powinny być również instruowane odnośnie dbania o jamę ustną na co dzień.

Zobacz także:

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dolgachov/Getty Images

Pozostałe wiadomości