Stan nadzwyczajny
Rząd Ukrainy przedłuża trwającą kwarantannę i wprowadza stan nadzwyczajny obejmujący terytorium całego kraju. Do tej pory obejmował on jedynie kilka obwodów.
Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia
- przekazał premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia gabinetu.
Zastrzegł, że w razie pojawienia się konieczności, okres ten może ulec wydłużeniu.
Co to oznacza dla Ukrainy?
Ogłoszenie postanowienia odznacza, że wiceminister ochrony zdrowia, będący jednocześnie głównym lekarzem sanitarnym kraju, ma odpowiadać za nadzorowanie likwidacji skutków nadzwyczajnej sytuacji medyczno-biologicznej na poziomie państwowym.
Od teraz też pojawiło się prawo przeprowadzenia obowiązkowych badań u osób, które mają objawy Covid-19 lub tych, którzy wcześniej zetknęli się z zarażonymi, jeśli same nie zdecydowały dobrowolnie poddać testowi. Takie osoby mają też zostać objęte obowiązkową hospitalizacją. Kwarantannie zostaną podjęci wszyscy ci, u których zdiagnozowano Covid-19 oraz osoby odmawiające leczenia. Obiekty, w których odbywają się badania, hospitalizacja albo kwarantanna będą chronione przez policję i Gwardię Narodową.
Jak podkreślają władze, wprowadzony stan nadzwyczajny nie znaczy, że prawa i wolność obywateli państwa będą ograniczane. Nie dojdzie także do ingerowania w zarządzanie prywatnymi przedsiębiorstwami.
Zamknięcie granic dla ruchu pasażerskiego
W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd planuje całkowicie wstrzymać ruch pasażerski odbywający przez granice państwową w obie strony. Chodzi o podróże autobusem, samolotem, pociągami oraz wjazd cudzoziemców.
Do końca piątku powinniśmy wstrzymać wszelki ruch pasażerski przez granicę Ukrainy w obie strony
- powiedział Denys Szmyhal.
Jest to konieczne, gdyż w ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (...) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją
- wytłumaczył premier.
Na chwilę obecną potwierdzono 113 przypadków zakażenie koronawirusem, 4 z nich zmarły, 1 została wyleczona.
Ważne!
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.
Zobacz także:
- Książę Karol zakażony koronawirusem
- Londyn pustoszeje w czasach pandemii. Jak wygląda sytuacja mieszkających tam Polaków?
- "Jak uspokoić swoje myśli" - poradnik na czas pandemii koronawirusa
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF