Newsy

Kolejne podwyżki rat kredytów? Miesięcznie mogą wzrosnąć o 50-200 zł

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
money.pl, biznes.wzrost.pl
Podwyżki raty kredytów

Analitycy finansowi prognozują, że Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniesie stopy procentowe - prawdopodobnie o kolejne 0,5 pkt. procentowego. Kiedy kolejne posiedzenie RPP? Dlaczego raty kredytów rosną?

Kolejne podwyżki rat kredytów?

Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe w 2021 r. dwukrotnie. Główna stawka oprocentowania wzrosła z 0,1 do 1,25 proc. Te zmiany zakończyły okres tanich kredytów, a osoby z zadłużeniami będą musiały przygotować się na następne podwyżki.

Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata? Źródło: Dzień Dobry TVN

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w środę 8 grudnia. Analitycy bankowi twierdzą, że dalsze podnoszenie stóp jest nieuniknione. Nie ma tylko pewności czy nastąpi to jeszcze w 2021 roku czy już na początku przyszłego. Dotychczas grudniowe posiedzenia RPP nie przynosiły istotnych zmian i prawdopodobnie będzie tak również w tym roku.

Ostatnie posiedzenie zaplanowane jest na 12 stycznia 2022 r. 13 stycznia minie 6 lat od powołania trzech członków RPP przez Senat, co oznacza zakończenie ich kadencji. Pozostali członkowie kończą okres zasiadania w RPP między końcem stycznia a połową marca.

O ile wzrosną raty kredytów?

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt na kwotę w wysokości 330 tys. zł na okres 25 lat z marżą banku na poziomie 2,62 proc. - płacą obecnie miesięczną ratę w wysokości 1891 zł. Jarosław Sadowski, ekspert Expandera, podał w rozmowie z serwisem money.pl, że to o 350 zł więcej niż rata sprzed pierwszej podwyżki stóp procentowych na początku października bieżącego roku. Z najnowszych wyliczeń wynika, że w zależności od decyzji RPP, miesięczne rata może wzrosnąć o kolejne 50-200 zł.

Dlaczego stopy procentowe kredytów rosną?

Podnoszenia stóp procentowych to konsekwencja postępującej inflacji i walki z nią. Im wyższe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, tym wyższe oprocentowanie kredytów w bankach. Pożądanym efektem jest ograniczanie wydatków oraz spadek presji na wzrost cen. Jednak nie uda się to od razu, ponieważ samo podniesienie stóp nie oznacza, że ludzie nagle zaczną mniej kupować. Zmiana stóp procentowych to praktyka powszechnie stosowana w celu walki z inflacją. Jej skuteczność wynika z zasad ekonomii.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: money.pl, biznes.wzrost.pl

Źródło zdjęcia głównego: wera Rodsawang/Getty Images

Pozostałe wiadomości