Finanse i Praca

Ekspert finansowy zdradza tajniki kredytów hipotecznych. Czy ceny mieszkań wciąż będą rosły?

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie
Dzień Dobry TVNWszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych – to w końcu zobowiązanie, które będzie miało znaczący wpływ na przyszłość. Do zakupu własnego mieszkania warto się więc dokładnie przygotować. Tomasz Kuś, ekspert finansowy Expandera wyjaśnił, jak wygląda proces kredytowy oraz opowiadał na pytania widzów za pośrednictwem czatu.

Co trzeba wiedzieć o kredycie

Zakup własnego mieszkania to poważna decyzja, która wymaga od marzących o własnych czterech kątach solidnego przygotowania nie tylko pod kontem finansowym, ale także merytorycznym. Cały proces może wydawać się skomplikowany, dlatego już na samym początku warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, przed którymi kredyty hipoteczne nie mają żadnych tajemnic. Zwłaszcza, że wsparcie doradców kredytowych nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

- My jesteśmy wynagradzani przez banki - zaznacza Tomasz Kuś. - Oferty są identyczne jak w banku, więc jest to duży komfort dla klienta. Siadamy sobie przy wodzie i kawie, mamy do dyspozycji kilkadziesiąt ofert bankowych, możemy sobie swobodnie usiąść, wybrać różne opcje i przeprowadzić klienta przez skomplikowany proces kredytu hipotecznego, bo to nie jest łatwe. Po liczbie pytań widać, że ludzie doceniają naszą pracę, ale też po liczbie kredytów. Już ponad połowa z nich przechodzi przez ręce ekspertów finansowych. Polacy lubią komfort, są coraz bardziej zamożni, dlatego chcą mieć wszystko w jednym miejscu i chcą być obsłużeni kompleksowo - zaznaczył.

Pomoc eksperta finansowego nie tylko ułatwia poruszanie się w labiryncie formalności, ale może też pozytywnie wpłynąć na stan konta. Różnice na odsetkach między ofertami poszczególnych banków potrafią sięgać nawet ponad 100 tys. zł dlatego pomoc pośrednika - przy podjęciu często jednej z najważniejszych decyzji w życiu, jaką jest zakup wymarzonej nieruchomości, jest bardzo doceniana przez wielu Polaków. 

Czy mieszkania stanieją?

Rynek nieruchomości pęcznieje, a mieszkania wciąż drożeją. Do tego doszły ekonomiczne zawirowania związane z pandemią. Na początku banki bardzo surowo do zdolności kredytowej i wymagały zwiększonego wkładu własnego. Wielu też, ze względu na niepewną przyszłość, wstrzymało się z decyzją dot. zakupu. Natomiast już od 3 kwartału 2020 roku banki stopniowo poluzowują obostrzenia i biją rekordy w wysokości udzielanych kredytów. Czy to będzie miało wpływ na ceny na rynku?

- Fakt, że obecnie są niskie stopy procentowe, to jest duża korzyść, bo realnie szybciej oddajemy pożyczone pieniądze, mamy niewielką część odsetek w racie. - tłumaczy Tomasz Kuś. - Jeżeli ktoś się obawia, że te stopy wzrosną, co się zapewne wydarzy w niedalekiej przyszłości, bo mamy wysoką inflację obecnie, to ma na to rozwiązanie: kredyt ze stałym oprocentowaniem. Od lipca tego roku banki wprowadziły takie rozwiązanie. Więc jeśli ktoś chce mieć spokój, to ma taką możliwość, by sobie taką ratę zamrozić na najbliższe pięć lat - dodaje.

Czy zatem warto czekać na spadek cen mieszkań?

- Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi - wyjaśnia ekspert Expander. - Jedni uważają, że program rządowy "Polski ład" wprowadzi na rynek młode osoby, które nie miały pieniędzy na wkład własny i one napędzą popyt, co może spowodować, że te ceny jeszcze wzrosną. Natomiast są z kolei głosy, które mówią, że potencjalna podwyżka stóp procentowych sprawi, że raty będą wyższe i będzie gorsza zdolność. To automatycznie spowoduje, że będzie mniej chętnych na zakup nieruchomości. Stąd tę decyzję trzeba pozostawić Polakom - podsumowuje.

Zobacz zapis czatu z ekspertem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości