Finanse i Praca

Polacy nie chcą wracać do biur. "To ucieczka od rytuału biurokratycznego"

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Polacy polubili pracę zdalną. Nie chcą wracać do biur!

6 na 10 Polaków po zakończeniu pandemii chce kontynuować pracę w formie zdalnej albo hybrydowej. W branży IT taki system preferuje aż 93 proc. specjalistów - tak wynika z badań, do których dotarła "Rzeczpospolita". Dlaczego Polacy wzbraniają się przed powrotem do biur? Jakie niesie to za sobą konsekwencje? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Tomasz Marcysiak, socjolog.

Praca zdalna staje się standardem

Przed wybuchem pandemii 8 na 10 Polaków pracowało w siedzibie firmy, a tylko co dziesiąty w domu. Natomiast na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy odsetek zdalnych pracowników wzrósł niemal trzykrotnie. Co więcej, przyzwyczailiśmy się do home office i wcale nie chcemy wracać do biur. Jak pokazują badania, ok. 63 proc. pracowników chciałaby już na stałe zachować możliwość pracy zdalnej, najchętniej przez jeden, dwa dni w tygodniu.

Socjolog w Dzień Dobry TVN zwrócił uwagę, że jest to zależne od wykonywanego zawodu. - Osoby, które prowadzą własne firmy, przedsiębiorstwa mówią, że praca zdalna to świetne rozwiązanie. Z kolei ci, co mają kontakt z ludźmi, szczególnie w mojej branży - edukacji - niekoniecznie. Nie wyobrażam sobie kolejnego roku, by patrzeć w monitor i zastanawiać się, kto jest po drugiej stronie - mówił.

Dr Tomasz Marcysiak podkreślił, że praca czy nauka w formie zdalnej nie jest jednak niczym nowym. - Już kilkanaście, może nawet 20 lat temu powstał pierwszy na świecie uniwersytet w pełni zdalny - University of Phoenix Online w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie ma sali gimnastycznej, drużyny futbolowej, biblioteki czy kampusu, a jednak studenci studiują - wyjaśnił.

Polacy chcą pracować zdalnie

Osoby, które wolą pracować zdalnie jako jeden z argumentów podają, że nie trzeba marnować czasu na dojazd. O tym socjolog przekonał się podczas badań w jednej z gmin, gdzie odwiedził gospodarstwo, w którym obiera się cebulę na sprzedaż.  

– Zapytałem jednego z pracowników o tę pracę. Odpowiedział: "Początkowo było to dla nas uciążliwe, ale straciłem pracę w mieście. Teraz nie tracę czasu na dojazd". Nie użył tego sformułowania, ale uwolnił się od rytuału biurokratycznego, kontroli. U siebie może być panem własnego czasu. Przekładając to na nasze współczesne życie zawodowe ten rytuał biurokratyczny albo niektórych zniewala, są uzależnieni, żeby mieć podwładnych, nimi zarządzać, albo są tacy, którzy chcą od tego uciec. Nie muszą pozorować swojej pracy, robią efektywnie to, co muszą w domu, a może i bardziej niż biurze - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości