Kaliningrad zniknie z map - przywrócono nazwę Królewiec
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działająca przy Głównym Geodecie Kraju zadecydowała, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec. Uchwała w tej sprawie weszła w życie w dniu jej ogłoszenia, czyli we wtorek 9 maja. Zalecana jest także nazwa "obwód królewiecki", nie zaleca się stosowania w języku polskim nazwy "obwód kaliningradzki".
Przyczyny zmiany nazwy Kaliningradu na Królewiec
Jak poinformowała komisja w komunikacie, powodem do takich zmian jest między innymi to, że miasto to znane jest pod tradycyjną polską nazwą Królewiec.
- Obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem - wskazała Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z napadem Rosji na Ukrainę oraz narzucanie tzw. ruskiego miru, czy prowadzenie wojny informacyjnej, należy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, które budzą duże kontrowersje, a także nie spotykających się z akceptacją w kraju - zauważa Komisja.
- Każde państwo ma prawo używania w swoim języku tradycyjnych nazw stanowiących jego dziedzictwo kulturowe, nie może być natomiast zmuszane do stosowania w swoim języku nazw przez nie nieakceptowalnych - zwrócono uwagę w komunikacie.
Więcej przeczytasz na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Obwód Kaliningradzki - Obwód Królewiecki, jakiego nie znacie – historia, atrakcje, ciekawostki
- Kaliningrad, czyli Królewiec – wiza potrzebna czy nie? Co warto wiedzieć przed podróżą?
- Polscy nurkowie na tropie Bursztynowej Komnaty. "Będzie wielkie zamieszanie dyplomatyczne"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images