obwód kaliningradzki

    obwód kaliningradzki

    Podczas podróży do obwodu kaliningradzkiego, podobnie jak przy wjeździe do głównej części Rosji, każdy obywatel Polski zobowiązany jest do posiadania specjalnego pozwolenia. Każdy, kto wybiera się więc do rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim, bez względu na długość czy cel pobytu, potrzebuje wizy do Kaliningradu. Jak ją zdobyć? Czy wjazd do Kaliningradu bez wizy jest możliwy? Wyjaśniamy.

    Obwód Kaliningradzki jest rosyjską eksklawą (czyli fragmentem terytorium państwa, całkowicie oderwanym od właściwego terytorium, ale w rzeczywistości będącym jego częścią) w Europie Środkowej i najbardziej wysuniętym na zachód rejonem Rosji. Graniczy z Polską oraz z Litwą. Jego największym miastem (jednym z 21) i zarazem stolicą jest Kaliningrad, w którym skupiona jest prawie połowa mieszkańców tego regionu.

    Gołdap to miasto uzdrowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim oddalone zaledwie 3 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Jakub Porada postanowił tam zabrać widzów Dzień Dobry TVN. Jak tam dojechał? Dlaczego tam się wybrał? Co znajduje się w dawnej kwaterze Luftwaffe? Jak wyglądają tamtejsze tężnie?