Podróże

Kaliningrad – wiza potrzebna czy nie? Co warto wiedzieć przed podróżą?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kaliningrad, miasto w Rosji

Podczas podróży do obwodu kaliningradzkiego, podobnie jak przy wjeździe do głównej części Rosji, każdy obywatel Polski zobowiązany jest do posiadania specjalnego pozwolenia. Każdy, kto wybiera się więc do rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim, bez względu na długość czy cel pobytu, potrzebuje wizy do Kaliningradu. Jak ją zdobyć? Czy wjazd do Kaliningradu bez wizy jest możliwy? Wyjaśniamy.

Obwód kaliningradzki to najbardziej wysunięty na zachód region Rosji. Położony jest nad Morzem Bałtyckim i graniczy z Polską i Litwą. Jest to jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej oddzielona od głównej części kraju obszarami niepodległych państw. Tym samym obwód nie ma łączności lądowej z państwem rosyjskim i stanowi jego eksklawę. Największym jego miastem jest Kaliningrad, zwany również Królewcem. Choć ten niewielki obszar Rosji sąsiaduje z Polską, nie jest chętnie odwiedzany przez polskich turystów. Odstrasza ich nie tylko niewielka liczba relacji z podróży czy znikoma wiedza na temat tej części Europy, ale i kosztowna wiza do obwodu kaliningradzkiego.

Wiza – Kaliningrad na wyciągnięcie ręki

Czy do Kaliningradu potrzebna jest wiza? Zdecydowanie tak, dlatego jeśli planujesz podróż do obwodu kaliningradzkiego, proces wizowy powinien stanowić pierwszy punkt na twojej liście "rzeczy do zrobienia przed wyjazdem". Wiza do Kaliningradu nie różni się niczym od wizy niezbędnej dla wizyty w Federacji Rosyjskiej i jest ona wydawana zgodnie z wymogami dotyczącymi przepustki do pozostałej części Rosji. Co więcej, przy lądowej podróży między obwodem kaliningradzkim a główną częścią Rosji należy wyrobić wizę dwukrotną lub wielokrotną, jako że wraz z opuszczeniem granic Rosji wiza traci ważność. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku podróży samolotem np. z Kaliningradu do Moskwy. Wystarczy wówczas jedna wiza, gdyż w świetle prawa podróżny nie opuszcza terytorium Rosji. Decyzję o wydaniu wizy podejmuje Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie.

Wiza do Kaliningradu – trzy sposoby na jej zdobycie

Podobnie jak w przypadku innych krajów nakładających na Polaków obowiązek wizowy, również proces wyrabiania wizy do Rosji bywa nieco żmudny i kosztowny. Przed ubieganiem się o wizę warto dowiedzieć się, jakie najważniejsze warunki należy spełnić, by ją dostać. Nieprzyznanie specjalnego pozwolenia na przekroczenie granic danego kraju może znacznie pokrzyżować nam nasze podróżnicze plany. Istnieją trzy sposoby na ubieganie się o wizę do obwodu kaliningradzkiego.

Pierwszy stanowi skorzystanie z usług pośrednika zajmującego się przeprowadzaniem niezbędnego procesu wyrabiania wizy. Jest to jednak opcja najdroższa, dlatego – w ramach oszczędności – warto wyrobić wizę do Kaliningradu na własną rękę. Istnieją dwie możliwości składania wniosków wizowych:

  • W Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie (wydziały w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i w Gdańsku) – jest to opcja najtańsza, ale wymagająca dużej ilości czasu. Najpierw należy zarejestrować się na oficjalnej stronie konsulatu www.e–konsulat.gov.pl. Następnie trzeba poczekać na wyznaczenie daty i godziny wizyty w konsulacie (spotkanie odbywa się zazwyczaj po miesiącu od rejestracji);
  • W Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych – jest to opcja szybsza od składania wniosku w konsulacie. Punkty PWW znaleźć można w czterech dużych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, jednakże każde miasto przypisane jest do konkretnych województw (Warszawa – mazowieckie, łódzkie, lubelskie; Kraków – małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie, Poznań – wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie; Gdańsk – pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie).

Obwód kaliningradzki, wiza – niezbędne dokumenty

Jak już wiemy, do odwiedzenia obwodu kaliningradzkiego potrzebna jest nam wiza. Kaliningrad jest jednak wart przejścia przez ten proces. To portowe miasto kryje w sobie niezwykłą historię i kulturę. Dokumenty potrzebne do procesu wizowego:

  • paszport ważny minimum 180 dni od dnia, kiedy nasza wiza do Rosji straci ważność;
  • ubezpieczenie turystyczne (na minimum 30 000 euro kosztów leczenia);
  • wniosek wizowy;
  • tzw. voucher z terminem pobytu.

W przypadku podróży do Rosji na dłużej niż 14 dni potrzebne nam będzie również potwierdzenie noclegów.

Ruch bezwizowy do Kaliningradu – czy Kaliningrad bez wizy jest możliwy?

Przez lata warunki ubiegania się o wizy do Rosji przez obywateli Polski znacznie się zmieniły. W porównaniu do nawet nie tak odległych lat 90., dziś dużo łatwiej dostać się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Polscy podróżni dostali nawet możliwość wjazdu do St. Petersburga bez wizy (jedynym warunkiem jest podróż z zorganizowaną wycieczką). Z tego też powodu pojawiła się nadzieja, że bez wizy wjechać będzie można także do obwodu kaliningradzkiego. Czy wycieczka do Kaliningradu bez wizy jest więc możliwa? Na chwilę obecną niestety nie, jednakże władze Rosji zapowiadają, że być może wprowadzą taką możliwość w niedalekiej przyszłości. Wówczas otworzy się przed nami kolejny fragment Europy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Miłośniczka Bliskiego Wschodu

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maksim Ozerov/Getty Images

Pozostałe wiadomości