Ruszają studia z groznawstwa. Ile zarabia się w branży gamingowej?

Mężczyzna pracuje przy komputerze
Fot. 10'000 Hours / Getty Images
Branża gier komputerowych nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale zalicza regularny wzrost. Obecnie wartość rynku gamingowego w Polsce jest szacowana na 2,3 miliarda złotych, rocznie pojawia się 480 nowych tytułów, których przygotowanie daje pracę 10 tys. osób. Nic więc dziwnego, że zjawiskiem tym zainteresowała się nauka.

Rynek gamingowy w Polsce

Choć ta gałąź przemysłu rozrywkowego kojarzona jest głównie z gigantami odnoszącymi światowe sukcesy, to w Polsce działa aż 440 firm deweloperskich zajmujących się tworzeniem gier. Szacuje się, że do końca 2021 roku wartość tego rynku przekroczy 3 mld złotych.

Nie dziwi więc fakt, że uniwersytety zaczęły dostosowywać ofertę do dynamicznego rynku pracy. Jak grzyby po deszczu wyrastają kierunki kształcące przyszłych specjalistów, którzy zdobywają techniczne umiejętności - od modelowania 3D, poprzez animację na programowaniu skończywszy.

Groznawstwo - nowy kierunek studiów

Teraz jednak studenci będą mieli szansę spojrzeć na gry komputerowe z zupełnie innej strony. A to wszystko za sprawą kierunku groznawstwo, który w swojej ofercie edukacyjnej ma Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Studia zostaną uruchomione w ramach Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. W przyszłym roku akademickim studenci będą mogli rozpocząć trwający sześć semestrów cykl licencjacki.

Doktor Joanna Pigulak z UAM zwróciła uwagę, że przygotowany przez jej uczelnię program jest nowatorski w odniesieniu do ofert innych placówek.

- Nie będziemy kształcić w zakresie produkcji nowych tytułów ani game designu. Zamiast tego oferujemy studentom wielowymiarowe spojrzenie na cyfrowy fenomen przez pryzmat badań humanistycznych: filmoznawczych, literaturoznawczych i medioznawczych - zdradziła w rozmowie z Papaya Rocks.

Jakie są przedmioty na groznawstwie?

Chęć pójścia na studia wyższe deklaruje ponad 90 % abiturientów. To wciąż bardzo wysoki odsetek, dlatego wszyscy, którzy marzą o studiach na groznawstwie, będą musieli się postarać. Poznański uniwersytet przygotował zaledwie 30 miejsc, więc dostaną się na nie najlepsi. Na stronie kierunku nie podano kryteriów kwalifikacji.

W siatce zajęć można znaleźć takie przedmioty jak postawy scenopisarstwa gier, projektowanie fikcji interaktywnej, język i dialogi w grach. Obok nich studenci będą uczestniczyć w zajęciach czysto akademickich, takich jak historia gier komputerowych, prawo autorskie czy poetyka.

Praca na rynku gier

Rynek pracy dla osób związanych z branżą zdaje się być nienasycony.

- Nie ma tygodnia, żebym nie otrzymał oferty pracy - mówi Daniel, który na stanowisku animatora pracuje od trzech lat. - Największą zmorą branży są tzw. umowy śmieciowe, otrzymanie normalnej umowy o pracę graniczy z cudem - wyjaśnia.

Jednak ci, którzy zdecydują się na karierę w świecie gier, od początku mogą liczyć na dobre zarobki.

- Na juniorskim stanowisku zarabiałem 5 tys. złotych na rękę - zdradza Daniel, którego pensja jest objęta tajemnicą. - Specjalista może liczyć na wypłatę rzędu 7 tys. złotych. Na seniorskich stanowiskach pensje oscylują wokół 10 tys. złotych netto. Dużo jednak zależy od miasta, w którym działa dana firma, bo rozpiętości są olbrzymie, a pensje na podobnych stanowiskach mogą się różnić od siebie nawet o kilka tysięcy złotych w zależności od lokalizacji - zaznacza.

Zobacz też:

Wyjazdy męskie i damskie - czy to próba dla związku? Psycholog: "Oddech od siebie czasem jest wskazany"

Rząd luzuje obostrzenia. Podano datę otwarcia restauracji i klubów fitness

Olga Kalicka wyznała nam, że podcina włosy w pełnię księżyca. "Zrobiłam to trzeci raz"

Zobacz wideo: Jak być pomysłowym tatą w dobie tabletów i komputerów?

Autor: Adam Barabasz

Źródło: Papaya.rocks

podziel się:

Pozostałe wiadomości