Newsy

Uważaj na SMS-y od oszustów. Podają się za urzędników i wyłudzają pieniądze

Newsy

Aktualizacja:
oszuści pieniądze

Doszedł do ciebie SMS o tym, że musisz zapłacić mandat karny? Uważaj - Ministerstwo Finansów ostrzega przed takimi fałszywymi wiadomościami. Zawierają link przekierowujący do niebezpiecznej strony służącej do wyłudzania pieniędzy.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie ostrzeżenie przed fałszywymi SMS-ami, które zwodniczo sugerują, że nadawcą jest resort bądź podległa mu instytucja, nawołująca odbiorcę do zapłacenia mandatu karnego. - To kampania phishingowa - wyjaśniono w oficjalnym komunikacie i w ramach przykładu przedstawiono schemat treści takiej wiadomości:

- Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia... sprawa zostanie przekazana do sądu...kwota mandatu 10 zł.

Jeśli doszedł do Ciebie taki SMS, nie odpowiadaj na niego. Pod żadnym pozorem nie otwieraj załączonego linku - przekierowuje do strony mającej na celu wyłudzenie środków pieniężnych.

Fałszywe SMS-y wzywające do zapłacenia mandatu

Nie jest to niestety pierwsza taka sprawa. Przed podobnymi oszustwami ostrzegała już Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Treść wiadomości, którą otrzymywali niektórzy mieszkańcy była łudząco podobna do tej, przed jaką ostrzega teraz Ministerstwo Finansów:

- Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz - napisano w wiadomości.

Pierwszym, co powinno zwrócić naszą uwagę, jest właśnie wadliwa pisownia. Twórcy takich zwodniczych treści raczej nigdy piątki z polskiego w szkole nie mieli - bądźmy więc czujni, gdy treść SMS-a naszpikowana jest błędami ortograficznymi, stylistycznymi i interpunkcyjnymi.

Więcej newsów na tvn24.pl.

Zobacz wideo: Oszustwa na koronawirusa

Zobacz też:

W "Milionerach" wygrała główną nagrodę. Jak po dwóch latach wygląda jej życie?

Aleksandra schudła 62,5 kg bez efektu jojo. "W tej historii każdy gram ma znaczenie"

Londyn budzi się do życia po zniesieniu restrykcji. "To jest pierwszy dzień powrotu do normalności"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości