Dziwidło olbrzymie. Kwiat gigant zakwitł w Polsce

dziwidło olbrzymie w ogrodzie botanicznym
Getty Images
Źródło: iStockphoto
Pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego nie kryli podekscytowania. Zgodnie z zapowiedzią, w niedzielę 13. czerwca zakwitło dziwidło olbrzymie - gigantyczny kwiat, który może urosnąć nawet powyżej dwóch metrów. W ostatnich latach wyglądał, jakby stracił chęci do życia. Botanicy robili wszystko, aby je odzyskał i dalej się rozwijał. Wszelkie wysiłki się opłaciły. Przed ogrodem ustawiły się tłumy osób, które chciały zobaczyć niezwykłą roślinę na własne oczy.

Dziwidło olbrzymie - co to za roślina?

Dziwidło olbrzymie (amorphophallus titanum ) to wielki i piękny kwiat, który został odkryty w 1878 r. przez włoskiego botanika Odoardo Beccariego na Sumatrze. Potrafi osiągnąć imponujące rozmiary: 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości! Jego kwitnięcie zawsze jest wielkim wydarzeniem, ponieważ robi to niezwykle rzadko. W marcu 2021 r. tłumy ludzi chcących zobaczyć kwitnące dziwidło olbrzymie na żywo, przywędrowały do ogrodu botanicznego w Belgii. Po raz pierwszy będzie taka okazja rwónież w Polsce.

Dziwidło olbrzymie w Polsce

Pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego z dumą przyznają, że dziwidło olbrzymie znajdujące się pod ich opieką może być jedynym dotychczas kwitnącym egzemplarzem w Polsce. Właśnie, po wielu wysiłkach, przyspieszył swój proces wzrastania i w ciągu miesiąca jego kwiatostan podwoił rozmiary. Dlatego botanicy spodziewali się rozkwitnięcia kwiata - giganta z dnia na dzień i informowali o wszystkich zmianach na bieżąco.

Skąd wzięło się dziwidło olbrzymie w warszawskim ogrodzie botanicznym?

Bulwa dziwidła olbrzymiego została sprowadzona do Polski kilka lat temu przez pewnego podróżnika. Nie był w stanie zapewnić roślinie odpowiednich warunków, dlatego powierzył opiekę nad nią warszawskiemu Ogrodowi Botanicznemu przy Alejach Ujazdowskich. Bulwę posadzono w wielkiej donicy, która pewnego razu została wystawiona na zewnątrz, na całą mroźną noc, przez niczego nieświadomą ekipę telewizyjną. Zmarznięta bulwa dziwidła zaczęła gnić, a botanicy obawiali się, że już nie zdoła odzyskać sił i rozkwitnąć. Starali się jej pomóc przez kilka lat. Swoimi staraniami podzielili się na profilu ogrodu na Facebooku:

Wśród ogrodników gasła nadzieja. Zastanawialiśmy się, co może ją wybudzić z tej hibernacji. Pewnego dnia ktoś podrzucił pomysł na "rytualny taniec". Pół żartem, pół serio, taniec w intencji wzrostu dziwidła został odprawiony! Jednak szybko o tym zapomnieliśmy. Jakież było nasze zdziwienie po kilku dniach... Roślina obudziła się, wypuszczając ze starej bulwy nowy liść, który rósł w oczach (2 cm dziennie).

Dziwidło olbrzymie - gdzie i kiedy obejrzeć?

Do podziwiania wyjątkowej, gigantycznej rośliny zachęcali warszawscy botanicy i podkreślali, że może to być jedyna taka okazja na wiele lat!

Dziwidło olbrzymie znajduje się w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego UW w Al. Ujazdowskich. Władze obiektu poinformowały w mediach społecznościowych, że roślina zakwitnie w niedzielę wieczorem, 13. czerwca. Z tej okazji szklarnia była otwarta aż do północy, a przed wejściem do niej zebrały się tłumy. Dla osób, które nie mogły zobaczyć rośliny i jej kwitnięcia, botanicy udostępnili transmisję online oraz liczne zdjęcia i nagrania opublikowane w mediach społecznościowych.

Proces przekwitania został zauważony tuż po północy, "kiedy brzegi pochwy kwiatostnowej zaczęły tracić turgor i przewieszac sie w dół".

Dziwidło w tym stanie będzie również tylko przez chwilę. W poniedziałek 14. czerwca można je podziwiać w godz. 10 - 20.

W komentarzach pod wpisami na Facebooku nie brakuje najnowszych zdjęć kwitnącego dziwidła. Wygląda imponująco!

Zobacz też:

Żywe kamienie szczęścia i roślina pająk, czyli dziwolągi w doniczkach, które wprawią was w spore zdumienie

Rośliny pnące i zwisające. Piękne kwiaty, które zapewnią Ci prywatność na balkonie

Rambutan – właściwości i smak egzotycznego owocu

Zobacz video: Dziwidło olbrzymie zakwitło w Nowym Jorku. Timelapse rzadkiego rozkwitu tzw. trupiego kwiatu

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!