Newsy

Wigilia dniem wolnym od pracy? Sprawdź, co mówią przepisy

Newsy

Aktualizacja:
wigilia, opłatek, Boże Narodzenie

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Uroczysta wigilijna kolacja to wyjątkowy moment, kiedy gromadzimy się przy rodzinnym stole, dzielimy opłatkiem i składamy życzenia. Czy w piątek 24 grudnia trzeba iść do pracy?

Wigilia 2021 - czy jest dniem wolnym od pracy?

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, przypada w piątek. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby na pełnym etacie muszą spędzić w firmie osiem godzin. Oczywiście firmy mogą zdecydować inaczej i skrócić czas pracy tego dnia.

25 grudnia natomiast - pierwszy dzień świąt - wypada w sobotę. W związku z tym, firmy powinny dać pracownikom wolne. Wiele z nich zrobi to właśnie 24 grudnia.

Jeżeli pracodawcy zdecydują się jednak na inny dzień, osoby zatrudnione muszą przyjść do pracy w wigilię. Pracodawca nadal ma obowiązek umożliwić pracownikowi odbiór wolnego dnia w innym terminie.

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Czy 24 grudnia jest dniem wolnym?

Wigilia zasadniczo nie jest dniem wolnym od pracy, jeśli pracodawca uzna, że odda dzień wolny za 25 grudnia w wigilię, wtedy pracownicy na umowie o pracę nie będą musieli być w firmie. Wolnego w święta nie mają w Polsce pracownicy firm, które dyżurują całodobowo. Chodzi m.in. o tych, którzy są zatrudnieni w policji, służbie zdrowia, na stacjach benzynowych czy w sklepach całodobowych.

24 grudnia - kto ma wolne?

W niektórych krajach pracownicy dostają wolne w wigilię. 24 grudnia wolne mają mieszkańcy takich krajów jak Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Irlandia czy Węgry.

Wigilia 2021 - dni wolne w grudniu

Wolne od pracy dni w grudniu 2020 przypadają 26 grudnia oraz w terminie ustalonym przez pracodawcę za sobotę 25 grudnia.

Wielu pracodawców w Wigilię zazwyczaj pozwala wykonywać obowiązki z domu lub skraca im czas pracy. Osoby zatrudnione w handlu mogą pracować tylko do godziny 14. To gwarantuje im ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Nowe obostrzenia antycovidowe. Ile osób może zasiąść do Wigilii? Zobacz wideo:

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości