Czy posiadanie dzieci to gwarancja szczęścia? Naukowcy znają odpowiedź

para na spacerze, która trzyma się za ręce
PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images
Źródło: PhotoAlto
Rodzicielstwo zapewnia szczęśliwe życie? Okazuje się, że niekoniecznie. Pokazują to najnowsze badania przeprowadzone przez psychologów z Michigan State University (USA). Naukowcy postanowili sprawdzić poziom zadowolenia u par bezdzietnych i tych, które doczekały się potomstwa. Wyniki są zaskakujące.

Czy dzieci dają szczęście?

Wiele osób uważa, że rodzicielstwo to jedna z największych radości życia. I rzeczywiście może tak być, choć okazuje się, że nie dla każdego: dorośli, którzy nie chcą dzieci, są tak samo szczęśliwi, jak ci, którzy mają potomstwo.

Ponieważ coraz więcej ludzi przyznaje, że po prostu nie chce mieć dzieci, Jennifer Watling Neal i Zachary Neal - psycholodzy z Michigan State University - postanowili mocniej zgłębić ten temat i sprawdzić, czym różnią się "dzieciaci" od "niedzieciatych".

Większość badań, które dotyczyły tej kwestii, nie stawiało pytań niezbędnych do odróżnienia, czy osoby są bezdzietne z wyboru czy też nie - opowiada Jennifer Watling Neal. A przecież ludzie niebędący rodzicami mogą jeszcze nimi nie być, ale to planować lub nie chcieć nigdy mieć potomstwa lub nie móc go mieć z różnych przyczyn: bezpłodności, okoliczności itp. Tymczasem do tej pory wszyscy badacze łączyli ich w jedną kategorię i jako całość zestawiali z rodzicami.

W ramach badania poproszono 1000 dorosłych o wypełnienie ankiet składających się z 3 pytań. Za ich pomocą chciano zidentyfikować osoby, które nie chcą mieć dzieci, od tych którzy je mają albo nie mają, ale z innych powodów. Następnie określano zadowolenie z życia ankietowanych.

Jakie cechy mają osoby, które nie decydują się na posiadanie dzieci?

- Po sprawdzeniu cech demograficznych naszych uczestników nie znaleźliśmy żadnych różnic w zadowoleniu z życia i prawie żadnych w cechach osobowości między osobami bezdzietnymi z wyboru, a rodzicami i "jeszcze nie rodzicami" - mówił Zachary Neal, psycholog.

- Odkryliśmy również, że osoby bezdzietne były bardziej liberalne niż rodzice, a ludzie, którzy nie należą do grupy "bezdzietnych z wyboru", mają dość chłodny stosunek do tych, którzy nigdy nie planują potomstwa - dodaje naukowiec.

Poza odkryciami związanymi z satysfakcją z życia i cechami osobowości, badanie ujawniło jeszcze jedną ciekawą rzecz.

- Bardzo zaskoczyła nas liczba osób, które nie chcą mieć dzieci - mówi Watling Neal. - Odkryliśmy, że ponad jedna czwarta dorosłych mieszkańców Michigan należy do tej grupy, co znacznie przewyższa wcześniejsze szacunki. W poprzednich badaniach wskaźnik ten wynosił zaledwie 2-9 proc. Uważamy, że nasz ulepszony pomiar mógł po prostu skuteczniej wychwycić ludzi, którzy deklarują się jako wieczni bezdzietni - tłumaczy autor badania.

Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci? Zobacz wideo.

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Anna Dereszowska pierwszy raz o trzeciej ciąży. "To trudny moment dla dzieci, które już mamy w rodzinie"

"To było okupione bardzo dużym bólem". Klaudia Halejcio o trudach macierzyństwa

Krystian Wieczorek świętuje 5. rocznicę ślubu. "Co pięć wiosen będziemy się wbijać w stroje ślubne"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto

podziel się:

Pozostałe wiadomości