Astronomiczne, kalendarzowe i meteorologiczne lato 2023. Kiedy się zaczyna?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Truskawki na stole - lato za rogiem
Truskawki na stole - lato za rogiem
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato
Pierwszy dzień lata - na ten moment czeka wielu z nas. Lato kojarzy się bowiem ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To ulubiona pora roku zarówno dzieci, które cieszą się wtedy wakacjami, jak i wielu dorosłych, którzy mogą planować urlopy. Kiedy rozpoczyna się astronomiczne, a kiedy kalendarzowe lato 2023? Czym jest lato meteorologiczne?

Pierwszy dzień meteorologicznego lata 2023

Meteorologiczne lato rozpoczyna się najwcześniej, bo z pierwszym dniem czerwca. Według meteorologicznej definicji, pory roku rozpoczynają się od pierwszego dnia miesiąca, w których odbywa się równonoc i przesilenie. Zgodnie z tym, na półkuli północnej meteorologiczne lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia. Charakteryzuje się rosnącymi temperaturami, a co za tym idzie, słoneczną pogodą, sprzyjającą spędzaniu czasu na zewnątrz.

Kiedy jest pierwszy dzień lata 2023? Astronomiczne i kalendarzowe

Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Nasza dzienna gwiazda będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Astronomiczne lato w 2023 r. wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. W tym roku będzie to środa. Pierwszy dzień astronomicznego lata to także najdłuższy dzień w roku, a następująca po nim noc jest najkrótszą ze wszystkich.

Pierwszy dzień lata kalendarzowego wypada zawsze w ten sam dzień - 22 czerwca. W 2023 roku będzie to czwartek.

Lato astronomiczne i kalendarzowe - czym się różnią?

Co ciekawe, astronomiczny początek lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Zazwyczaj jest to różnica jednego, niekiedy dwóch dni. Czym to jest spowodowane? Ma to swoje uzasadnienie w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej dzień ten następuje 21-22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2023 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień będzie już krótszy od poprzedniego, a każda kolejna noc coraz dłuższa - potrwa to aż do przesilenia zimowego, czyli najdłuższej nocy w roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości