Newsy

Podwyżka 500 plus - trwają prace nad nowym programem. Kiedy wejdzie w życie?

Newsy

Banknoty 100, 200 i 500 zł
iStockphotoBartekChudzik/Getty Images

Program 500 plus miał zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Jednak mimo jego wprowadzenia sytuacja demograficzna w naszym kraju się nie poprawiła, wręcz przeciwnie. Aby poprawić niekorzystne wskaźniki trwają prace nad nowym programem. Co się w nim znajdzie?

Zmiany w 500 plus

Według najnowszych danych GUS w ubiegłym roku w Polsce było aż 477 tys. zgonów - najwięcej od zakończenia II wojny światowej. Coraz więcej osób umiera, za to coraz mniej się rodzi. W 2020 r. na świat przyszło w naszym kraju 355 tys. dzieci - najmniej od 2004 r.

Ogłaszając w kwietniu 2016 r. program 500 plus władze zapewniały, że od teraz wskaźniki wystrzelą. Tymczasem już przed pandemią liczba urodzeń spadała do poziomu sprzed wprowadzenia programu 500 plus (dane za 12 miesięcy, kwiecień 2019 - marzec 2020). Rządzący chcą to zmienić i kończy opracowywać nowy program demograficzny . Jak pisze "Gazeta Wyborcza", będzie ujawniony na początku marca.

Waloryzacja 500 plus

Jedną z propozycji zachęcających Polski do rodzenia jest waloryzowanie 500 plus, aby nie traciło na wartości. Pierwsza waloryzacja miałaby się odbyć w 2023 r ., przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prawdopodobnie 500 plus byłoby podwyższane o wskaźnik inflacji.

Ale jest też drugi pomysł - coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji), tak jak to się teraz dzieje w przypadku podwyżek emerytury minimalnej.

Czy rzeczywiście zwiększenie 500 plus spowoduje, że Polki zaczną rodzić? Prof. Irena Kotowska, demograf z warszawskiej SGH, jest tu sceptyczna.

- Nie ma powodu oczekiwać, że dzięki transferowi pieniędzy z programu 500 plus wystąpi efekt długoterminowy. Takie efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale przez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą - mówiła "Wyborczej" już w 2017 r.

500 plus a liczba urodzeń

To nie koniec złych wieści. Mimo że ostatni rok był fatalny pod względem urodzeń, niestety w kolejnych latach może być jeszcze gorzej.

- Niska liczba urodzeń nie zapewnia prostej zastępowalności pokoleń - pisze GUS i dodaje, że obecnie współczynnik dzietności wynosi 1,42. To oznacza, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15-49 lat) przypadało 142 urodzonych dzieci (w miastach – 141, na wsi – 143). Tymczasem zastępowalność pokoleń zapewnia współczynnik 2,10-2,15.

Nie ma szans, abyśmy go osiągnęli w najbliższej przyszłości, a wręcz przeciwnie - jest niebezpieczeństwo, że dzieci będzie jeszcze mniej. Dlaczego? Bo nie będzie kto miał ich rodzić. Liczba kobiet w wieku rozrodczym z 9,3 mln w 2013 r. zmniejszy się do 5,8 mln w 2050 r.

500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Będą nowe przepisy w sprawie maseczek. "Jest kilka elementów, które są istotne, żeby one faktycznie nas chroniły"

Rząd myśli o zamknięciu granic. Będą one otwarte tylko dla osób, które spełnią jeden warunek

Wiosną odbędzie się spis powszechny. Za odmowę odpowiedzi grozi wysoka grzywna

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości