Newsy

500 plus na nowych zasadach. Co się zmienia od 1 lutego?

Newsy

Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

500 plus - zmiany

Do tej pory świadczenia 500 plus były przedłużane automatycznie. Od 2021 roku rodzice będą musieli jednak sami pilnować terminarza.

- Wniosek o 500 plus rodzic będzie musiał być złożony corocznie. Jeśli ktoś to przeoczy, może być stratny. Wnioski trzeba złożyć na każde dziecko, także na te, na które już teraz wypłacane są pieniądze – tłumaczyła Dominika Nawrocka.

Oprócz tego zmieni się także okres świadczeń.

- W 2021 r. pierwsze wnioski o 500 plus rodzice będą mogli złożyć już w lutym, co jest związane ze zmianą okresu świadczeniowego. Prawo do wsparcia jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Trzeba zmieścić się w terminach, aby zachować ciągłość wypłat - wyjaśniła.

500 plus - jak złożyć wniosek?

W 2021 r. pierwsze wnioski o 500 plus rodzice mogą składać od 1 lutego drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Natomiast złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br. Ekspertka podkreśliła, że około 60 proc. woli wersję online.

- Dzisiaj z początkiem miesiąca otwórzmy naszą bankowość elektroniczną. Tam za pośrednictwem banku można to w 5-10 sekund załatwić - poradziła.

Dzień Dobry TVN

Terminy wypłaty środków z 500 plus uzależnione są od tego, kiedy złożymy wniosek.

- Zaczynamy teraz 1 lutego i by utrzymać tę ciągłość mamy czas do kwietnia. Jeśli zapomnimy nie dzieje się nic złego, ale im później złożymy, tym później dostaniemy te pieniądze - oświadczyła ekspertka.

Zaznaczyła przy tym, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Dzień Dobry TVN

Czy można stracić świadczenie 500 plus, które pobierało się do tej pory?

– Właściwie nie. Te, które otrzymujemy od ostatniego naszego wnioskowania, będą jeszcze normalnie wypłacane przez najbliższe miesiące – oznajmiła Dominika Nawrocka.

Na koniec uspokoiła rodziców i oświadczyła, że przewidziany jest budżet na świadczenia 500 plus.

– Rząd ma pieniądze w budżecie. To jest około 41 miliardów złotych i dla tych 6,6 milionów dzieci, które otrzymują to świadczenie, ma nie zabraknąć tych pieniędzy przez najbliższy czas. Myślę, że jako rodzice możemy być spokojni - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości