Przeszczep szpiku uratował życie Stasia

Poznajcie historię Stasia Mądrego, którego życie uratował przeszczep szpiku. Sprawdź, czy ty też możesz zostać dawcą szpiku, jak wygląda taki proces oraz czy przeszczep szpiku jest bezpieczny dla dawcy, jak i dla biorcy.

• Historia Stasia Mądrego. Chłopiec wygrał walkę z białaczką dzięki przeszczepowi szpiku.

• Życie uratował mu 27-letni Mateusz z Rzeszowa, który był dawcą szpiku.

• Jak wygląda przeszczep szpiku?

• Czy przeszczep szpiku jest niebezpieczny - dla dawcy i dla biorcy?

• Co trzeba zrobić, żeby zostać dawcą szpiku?

Zobacz też: Połączył je szpik. Oto niesamowita historia

Historia choroby Stasia Mądrego

4 lata temu 5-letni wtedy Staś przeszedł przeszczep szpiku kostnego i wygrał walkę z białaczką. Na raka chorował niemal od urodzenia. Staś został zdiagnozowany kiedy był jeszcze bardzo malutki – jeszcze zanim skończył dwa lata. Zaczęło się od zmęczenia, utraty apetytu, płaczu w nocy i podpuchnięcia lewego oka. Na początku internista skierował nas na morfologię, ale nic nie wykazała. Rodzice nadal szukali przyczyny na własną rękę, konsultowali się u prywatnych specjalistów i kolejna morfologia już pokazała, że to komórki rakowe.

Staś od tego momentu przeszedł wiele zabiegów, chemioterapii, wizyt w szpitalu, ostatecznie przeszczep okazał się jego jedyną nadzieją na życie. Staś ma dziś 8 lat, jest pogodnym małym chłopcem - kocha taniec towarzyski, piłkę nożną, śpiew i wędkowanie.

Zobacz: Niesamowita metamorfoza z drużyną szpiku

Jak znalazł się dawca szpiku dla Stasia Mądrego?

Dawca znalazł się już po kilku tygodniach w bazie MEDIGEN. To bardzo szybko. Operacja była sukcesem. Szpik podarował mu 27-letni Mateusz Czycz z Rzeszowa. Nigdy nie miał wątpliwości, że chce pomóc.

Kiedy dowiedziałem się, że jest zgodność, dowiedziałem się tylko, że jest to chłopiec i pochodzi z Polski - mówił w studiu "Dzień Dobry TVN" Mateusz Czycz.

Mateusz i Staś spotkali się dwa tygodnie temu na gali organizowanej przez fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. O tym niezwykłym spotkaniu opowiedzieli w studio "Dzień Dobry TVN".

Zobacz film: Szpik - bezcenny podarunek. Źródło: Dzień Dobry TVN
Czujemy taki dług wdzięczności! Nigdy tego nie zapomnimy. To jest prawdziwy cud! - mówiła w materiale "Dzień Dobry TVN" mama Stasia Mądrego, pani Wioletta.

Czy przeszczep szpiku jest niebezpieczny dla dawcy?

Oddanie szpiku to dla dawcy zupełnie bezpieczny i bezbolesny sposób na uratowanie czyjegoś życia.

Poniżej sprawdź, co możesz zrobić żeby zostać dawcą szpiku.

Jak można zostać dawcą szpiku?

Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kilogramów. Co trzeba zrobić, cy zostać dawcą szpiku? Wejdź na stronę fundacji www.dkms.pl i wypełnij formularz rejestracyjny. Na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki razem z poprawnie wypełnioną deklaracją odeślij pocztą na adres fundacji (wszystkie koszty pokrywa Fundacja DKMS).

Więcej tutaj: Udana operacja | Przeszczep serca i wątroby

Każdy, kto spełnia te podstawowe warunki, może wpisać się do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej poprzez wypełnienie oświadczenia woli na stronie internetowej Poltransplantu. Formularz ten można także wydrukować i przesłać pocztą lub zatelefonować czy zgłosić się osobiście do tej instytucji. Z Poltransplantu zgłoszenie trafia do centrali i zostaje przesłane do placówki najbliższej pod względem miejsca zamieszkania potencjalnego dawcy.

Gdy oświadczenie dotrze do odpowiedniego ośrodka, potencjalny dawca otrzymuje zaproszenie na wstępne badanie. Wstępne badanie polega na rozmowie z lekarzem, wypełnieniu ankiety informującej o stanie zdrowia oraz pobraniu próbki krwi na typowanie HLA (białka znajdujące się na powierzchni komórki), czyli badanie genetyczne mające wykazać zgodność tkankową z przyszłym biorcą. Badanie jest potem jeszcze powtarzane dla pewności.

Jak wygląda zabieg pobrania szpiku?

Wyniki badań trafiają do ogólnoświatowej bazy. Do tej bazy dostęp mają lekarze. Jeśli twój szpik ma takie same antygeny jak szpik chorego, zostaniesz znów zapytany o zgodę na jego pobranie. Jeśli nadal będziesz wyrażał zgodę, pobrane zostaną komórki macierzyste z krwi obwodowej (PBSC). Metoda ta jest mało inwazyjna.

Sam zabieg polegał na pobraniu szpiku z krwiobiegu. Trwało to ponad cztery godziny. Potem odczekałem 2,3 godziny. Został podany mi magnez (...) i wróciłem do domu. Nic mnie nie dolegało - opowiadał Mateusz Czycz w studiu "Dzień Dobry TVN".

Więcej: Kościół a sprawa szpiku kostnego

Kto nie może zostać dawcą szpiku?

Nie możesz zostać dawcą szpiku, jeśli masz: HIV, zapalenie wątroby, cukrzycę, choroby serca. – Jeśli chcesz zostać potencjalnym dawcą, nie możesz też mieć za sobą przebytej żółtaczki pokarmowej, gruźlicy, chorób hematologicznych i onkologicznych.

Z danych fundacji DKMS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,2 mln potencjalnych dawców, a już ponad 4 tys. Polaków stało się dawcami szpiku kostnego.

Więcej: 20 lat temu pierwszy taki przeszczep uratował jej życie

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!