Segregowanie śmieci na razie idzie nam marnie. To ma się jednak zmienić, dzięki pewnemu polskiemu wynalazkowi, który ma podbić świat. Chodzi o inteligentne kosze na śmieci, które niedawno ustawiono w Ciechanowie. Jak działają? Dlaczego władze miasta zdecydowały się na ich postawienie? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Inteligentne kosze na śmieci to polska myśl techniczna w służbie ekologii i nadzoru nad segregacją śmieci. Ich innowacyjność polega na tym, że skanują worki na odpady, ważą je, wysyłają sms-y z powiadomieniem o udanym wrzucie, a także podglądają, kto i co wrzucił. Mieszkańcy będą otwierać je przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami. Inteligentne kosze na śmieci mają zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę za śmieci lub wymusić ich faktyczną segregację.
>>> Zobacz także:
- Sedes to nie kosz na śmieci, ale Polak potrafi upchać tam wszystko, nawet wersalkę!
- Hiszpan, który w Poznaniu tworzy ze śmieci góry wstydu
- Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia
Pojemniki niedawno pojawiły się na jednym z osiedli Ciechanowa, którego mieszkańcy deklarowali, że segregują śmieci i dzięki temu płacili niższe opłaty. W praktyce jednak wszystkie ich śmieci lądowały w koszach na odpady zmieszane.
Do tej pory mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej byli anonimowi. Stąd też nie czuli jakiegokolwiek bacika, że faktycznie muszą ze swojego obowiązku selektywnej zbiórki się wywiązywać. Dzięki inteligentnym koszom na śmieci nikt już nie jest anonimowy, a odpady będą weryfikowane.
- wyjaśniła sekretarz miasta Ciechanów Adrianna Saganek.
Po tygodniu od ustawienia pojemników Filip Chajzer pojechał do sortowni, aby sprawdzić, czy system zadziałał i mieszkańcy rzeczywiście zaczęli segregować śmieci. Okazało się, że niestety nie wszyscy. Reporterowi Dzień Dobry TVN udało się również odkryć, jak można przechytrzyć inteligentne kosze na śmieci.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN