Najnowsze

We Wrocławiu powstaje sieć, która umożliwi zdalny odczyt wodomierzy. "Unikniemy niepotrzebnych kosztów"

Najnowsze

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Marta Wrońska
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Ekologia i Internet wkraczają do coraz bardziej specjalistycznych dziedzin naszego życia. Nawet takich jak liczniki na wodę. We Wrocławiu rozbudowuje się sieć, która umożliwi bezprzewodową komunikację i zdalny, szybszy odczyt liczników. Jest to tzw. Internet Rzeczy, czyli IoT (Internet of Things).

Technologia w służbie ekologii

W stolicy województwa dolnośląskiego powstaje innowacyjny system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy. Projekt ten wspiera dbanie o ekologię.

- Dzięki sieci niskoenergetycznej radiowej, którą wykorzystujemy do odczytu liczników dla każdego mieszkańca Wrocławia, pojawi się możliwość lepszej kontroli kosztów i poziomu zużycia wody. Tym samym w przyszłości awarie, które występują w mieszkaniu bądź w domu, które skutkują wyciekiem wody, będą mogły być szybciej zdiagnozowane, czym unikniemy po pierwsze utraty wody, która jest dla nas bardzo cenna, a jednocześnie niepotrzebnych kosztów. Budowa takiej niskoenergetycznej sieci radiowej pozwoli docelowo objąć nawet 70 tys. liczników na wodę - powiedział Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług Emitel S.A.

Oszczędność wody i energii elektrycznej

Wszystkie korzyści, które wiążą się z siecią IoT, rozpoczynają się od wymiany wodomierza.

- Wdrażamy sieć IoT, dotyczącą wodomierzy, właśnie po to, żeby sprowadzić straty do jeszcze niższego poziomu 6-6,5 proc. Każdy taki procent to są konkretne metry sześcienne. W ostatnich latach ograniczyliśmy straty wody o 4 mln m3. To jest około 1 tys. basenów olimpijskich wody, której my nie musimy ujmować ze środowiska, nie musimy wtłaczać do sieci wodociągowej. To są konkretne korzyści dla środowiska i dla zużycia energii elektrycznej - podkreślił Grzegorz Karlik, menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci MPWiK Wrocław.

- Ten projekt zmniejszy ślad węglowy, m.in. dzięki temu, że nie będzie trzeba jeździć samochodami i odczytywać liczników po całym mieście - dodał Piotr Guziewicz.

Sieć IoT we Wrocławiu może być bazą dla innych projektów, które w przyszłości również ułatwią życie w mieście

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości