Zmiany w Małopolsce. Czy w Polsce będzie nowe województwo?

Kobieta z mapą
Zmiany w Małopolsce. Czy w Polsce będzie nowe województwo?
Źródło: Jamie Grill/GettyImages

Dwa miasta mogłyby odłączyć się od Małopolski i stworzyć nowe województwo. Taki pomysł dyskutowany był jakiś czas temu podczas Rady Miejskiej w Tarnowie. Za tego typu rozwiązaniem opowiadają się także eksperci od rozwoju regionalnego. Czy inicjatywa dojdzie do skutku? Czy powstanie w Polsce kolejne województwo?

Tarnów i Nowy Sącz chcą oddzielić się od Małopolski?

Pomysł na dokonanie podziału Małopolski pojawił się na początku 2023 roku. Zrobiło się wtedy o inicjatywie głośno, gdyż była jednym z tematów omawianych podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie. Debatowano wówczas o obecnej sytuacji miasta, szansach rozwoju, a także współpracy Tarnowa i Nowego Sącza oraz całego regionu tarnowskiego i sądeckiego. W dyskusji wzięli udział prezydenci oraz przewodniczący rad miejskich obu miejscowości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawo

Prawo

Martyna Aftyka, dziennikarka Uwagi! TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless

Temat współpracy Tarnowa i Nowego Sącza, który był przedmiotem dyskusji podczas sesji tarnowskiej Rady Miejskiej, został zapoczątkowany w związku z zasugerowanym przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowie podziałem statystycznym województwa małopolskiego.  Instytucja ta zaproponowała bowiem, aby regiony: tarnowski, nowosądecki oraz nowotarski były uwzględniane w specjalnym programie pomocowym, dedykowanym Polsce Wschodniej.

Uniemożliwia im to jednak położenie geograficzne. Rozwiązaniem problemu miało by być statystyczne podzielenie województwa małopolskiego, tak jak miało to miejsce w przypadku województwa mazowieckiego. Szansą na rozwój tych miejscowości, byłoby więc zdaniem ekspertów wydzielenie obszaru metropolitalnego Krakowa, czyli najbogatszego miasta w Małopolsce, i oddzielenie go od reszty województwa, będącej jego biedniejszą częścią. Droga do zrealizowania tej koncepcji jest jednak bardzo długa i niepewna. Ostateczną decyzję w sprawie statystycznego podziału Małopolski podjęłaby Komisja Europejska, ale nie wcześniej niż w 2027 roku.

Czy będzie nowe województwo?

Kwestia oddzielenia się Tarnowa i Nowego Sącza od Małopolski została poruszona także w raporcie "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju", opublikowanym przez Instytut Sobieskiego w drugiej połowie 2023 roku. Jego autor, dr Łukasz Zaborowski, który jest ekspertem w dziedzinie transportu i rozwoju regionalnego, twierdzi między innymi, że w Polsce potrzebne jest "przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych". W dokumencie zaproponował też cztery reformy podziału administracyjnego naszego kraju.

Jeden z przedstawionych przez eksperta wariantów zakłada utworzenie nowego województwa sądecko-tarnowskiego ze stolicami w Nowym Sączu i Tarnowie. Opisał on także opcję "umiarkowaną", która propaguje nadanie statusu wojewódzkiego wybranym miastom, które wyróżniają się odosobnieniem od większych ośrodków albo historyczną tradycją ośrodka regionalnego.

"Województwo składa się ze wschodniej części obecnego małopolskiego, ponadto wchodzą doń Dębica i Mielec z podkarpackiego. Ten odcinek granicy wschodniej uzasadnia nie tylko bliskość geograficzna, ale i zasięg diecezji tarnowskiej. Do zasięgu diecezji nawiązuje też granica województwa na południowym zachodzie. Tu dla zachowania zwartości terytorialnej nowego krakowskiego celowa jest korekta również granic powiatów w okolicach Mszany Dolnej i Szczawnicy. Natomiast na północnym zachodzie Bochnia, ze względu na bliskość ośrodka metropolitalnego, pozostaje w województwie krakowskim. Północną granicę sądecko-tarnowskiego tradycyjnie wyznacza Wisła, co jest dziedzictwem jeszcze z okresu zaborówczytamy w raporcie "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju".

Jak myślicie, czy utworzenie nowego województwa to dobry pomysł?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości