Włosy

Koreańska pielęgnacja włosów. Jak o nie dbać, by były zdrowe i lśniące? Wypróbuj sprawdzone sposoby Azjatek

Włosy

GettyImages-1278192496.jpg

Po tym, jak kobiety na całym świecie zachwyciły się koreańską 10-stopniową pielęgnacją twarzy, teraz uczą się od Azjatek dbania o włosy. Idąc w ich ślady stosują wcierki tworzone na bazie ziół, a przede wszystkim wcielają w życie zasadę, że trzeba odpowiednio zadbać o skórę głowy. Z jakich elementów składa się koreański rytuał pielęgnacyjny dotyczący włosów?

Koreanki wyznają zasadę, że zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Pielęgnacji skalpu poświęcają więc tyle samo uwagi, co dbaniu o włosy.

Zdrowa i czysta skóra głowy to podstawa

Koreanki przede wszystkim dbają o to, by odpowiednio oczyszczać skalp. Idealnie czysta skóra lepiej wchłania składniki aktywne, a stałym elementem koreańskiej pielęgnacji jest stosowanie wcierek.

Pierwszym krokiem jest mycie. Zgodnie z zasadami K-Beauty, głowę należy myć codziennie szamponem, masując ją kolistymi ruchami, by pobudzić krążenie krwi. Dobrze ukrwiona skóra lepiej utrzymuje cebulki włosów. Koreanki preferują delikatne, nawilżające szampony na bazie wyciągów z roślin, szczególnie aloesu, oraz zawierające olejki eteryczne, np. miętowy, z szałwii czy drzewa herbacianego.

Jednak odświeżanie szamponem to za mało. Ważne jest także regularne stosowanie peelingów, co najmniej raz w tygodniu. Skóra głowy tak, jak cera potrzebuje oczyszczenia z nadmiaru sebum, martwego naskórka, pozostałości kosmetyków do stylizacji. Złuszczanie oprócz tego, że dokładniej niż mycie usuwa zanieczyszczenia, jest także masażem.

Tak, jak do oczyszczania twarzy, tak i do włosów, Koreanki używają także olejków, np. z jojoby czy kokosowego. Olejek wmasowuje się opuszkami palców, rozprowadzając go równomiernie po całej skórze. Następnie należy szczególnie dokładnie umyć skórę i włosy.

Zabiegi z użyciem olejków i peelingów dobrze jest stosować wymiennie, np. w jednym tygodniu scrub, a w kolejnym olejek.

Nawilżanie i odżywianie włosów

Po oczyszczeniu włosów nakłada się na nie odżywkę lub maskę. Popularnymi składnikami tego typu koreańskich kosmetyków są odżywcze oleje: arganowy i z awokado. Oczywiście Koreanki wybierają produkty, które mają dobroczynny wpływ także na skórę głowy.

Na końcówki włosów i zniszczone pasma Azjatki aplikują esencje zawierające wyciągi z ziół, olejki, kolagen, keratynę. Nałożenie na włosy serum, oprócz tego, że je kondycjonuje, jest też dobrym wstępem do stylizacji.

Dla Koreanek najważniejszym sposobem odżywiania cebulek włosów są ziołowe wcierki o dużej mocy nawilżającej. Ten etap pielęgnacji ma dodawać włosom energii, wzmacniać je i zapobiegać wypadaniu, które mają właściwości kojące i odświeżające. Toniki do skóry głowy, które stosują Azjatki, zazwyczaj zawierają alkohol, dzięki czemu dezynfekują skórę i pobudzają krążenie krwi. Wcierki są uzupełniane o substancje odżywcze i stymulujące porost włosów.

Zobacz wideo: Jak o urodę dbają Koreanki?

Zobacz także:

Azjatycka pielęgnacja, czyli oczyszczanie skóry gąbeczkami. Jak to robić prawidłowo?

Charakterystyka koreańskich kosmetyków

Historia, podgatunki i style muzyki pop

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Pozostałe wiadomości