Włosy

Jak zrobić wianek komunijny z prawdziwych kwiatów? Porady florysty

Włosy

Aktualizacja:

Komunia święta to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie i pierwsza tak ważna uroczystość dla dziecka. Niejednokrotnie rodzicom sen spędza z powiek jednak strój pociechy. O ile z chłopcami sprawa jest prostsza, dziewczynki często chcą wyglądać jak prawdziwe księżniczki. Można to osiągnąć, własnoręcznie robiąc wianek. Zobacz, jakie to proste.

Jak zrobić wianek komunijny krok po kroku

Dopełnieniem każdego stroju komunijnego dla dziewczynki jest wianek. Ta ozdoba z żywych kwiatów i roślin będzie pasowała zarówno do alby, jak i sukienki. Trzeba jednak wiedzieć, jak go wykonać. Podpowie nam to florysta, Hubert Lemański. Co zatem jest potrzebne do zrobienia wianka domowym sposobem?

  • grubszy sznurek,
  • cienka nić,
  • narzędzia do cięcia lub ewentualnie drut,
  • rośliny.
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowejDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Warto wiedzieć, że niektóre rośliny nam szybko zwiędną, inne brzydko pachną, a inne mogą uczulić. Już wkrótce pojawią się konwalie, ale należy z nimi uważać, bo są roślinami trującymi. Hiacynt często uczula. Popularny bukszpan doskonale nadaje się do tworzenia wianków, jednak brzydko pachnie. Warto wybrać gipsówkę, która jest świetna do wianków. Storczyki drobnokwiatowe również. Bardzo modnym rozwiązaniem może być oliwka i popularny bluszcz, który doskonale wypełni nam cały wianek - doradzał w Dzień Dobry TVN Hubert Lemański.

Jak zrobić wianek komunijny z prawdziwych kwiatów?

Stylowy wianek można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje obecność sznurków. Aby zacząć go wić, należy do grubszego sznurka przywiązać cienką nić, którą będziemy oplatać całą formę. Następnie warto pociąć rośliny na małe kawałki, z racji tego, że wianek powinien być delikatny. Potem trzeba złożyć malutkie bukieciki, przykładać je do sznurka i solidnie oplatać. Taki sposób jest jednak dosyć trudny.

- Po co się tak męczyć, jak możemy wykonać wianek na drucie. (...) Warto pamiętać, że drucik możemy troszkę lżej przyciskać, aby nie poprzecinał nam tych roślin - mówił florysta w naszym programie.

Ekspert dokleił do wianka koronkę po zrobieniu całego korpusu. Doradził także, że jeżeli dla kogoś wykonanie wianka na sznurku bądź drucie jest zbyt trudne, może wykorzystać do tego opaskę dziecięcą. A jak przechowywać taki wianek?

- Wianek najlepiej wykonać dzień wcześniej po południu i przechowywać go w lodówce. Poprawnie zrobiony i przechowywany może wytrzymać nawet 5-6 dni. Pamiętajmy, że wianek im subtelniejszy i delikatniejszy, tym dziecko wygląda ładniej - dodał Hubert Lemański.

Jakich kwiatów użyć do wianka komunijnego?

Wybierając kwiaty do wianka komunijnego przede wszystkim powinniśmy się kierować kolorem i wielkością kwiatów, a także ich wytrzymałością. Na wianek nie nadadzą się np. tulipany, które łatwo i szybko wyginają się w stronę światła, a dodatkowo bardzo łatwo uszkodzić ich nóżkę. Na jednodniowy wianek idealnie nadadzą się przepiękne frezje, stokrotki, białe piwonie i lilie. Jednak, jeśli chcemy aby wianek służył dłużej warto zdecydować się na storczyki, anturium, goździki, mieczyki i lewkonie. Kolorystycznie najlepiej sprawdzi się biel i zieleń.

Gdzie kupić wianek komunijny?

Wianki komunijne najlepiej zamawiać u florystów i kwiaciarzy. Warto to zrobić z wyprzedzeniem, aby mieli oni czas zamówić kwiaty w hurtowni i przygotować piękny wianek. Można także zamówić taką ozdobę z kwiatów sztucznych, wtedy posłuży podczas komunii i białego tygodnia.

Jak przypiąć wianek komunijny?

Wianek komunijny trzeba przymocować do włosów tak, aby się nie zsuwał i nie przeszkadzał w ceremonii. Można to zrobić za pomocą wsuwek, jednak najlepiej sprawdzają się miniklamry. Pozwalają one na delikatne przymocowanie wianka bez uszkadzania łodyg kwiatów.

Ważne też, aby dobrać rodzaj wianka do fryzury - to ułatwi jego mocowanie na głowie. Do rozpuszczonych włosów i niskich fryzur pasuje wianek tradycyjny, na okrągło. Do koków i fryzur upiętych najlepiej sprawdzi się wianek tiara. Źle dobrana fryzura do wianka może powodować jego zsuwanie się z włosów.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba/Teofila Siewko

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: namaki/Getty Images

Pozostałe wiadomości