Kiedy warto zdecydować się na mastopeksję?
Zanim zdecydujemy się na zabieg podnoszenia piersi, warto zrozumieć, co powoduje utratę jędrności i kształtu. Najczęściej przyczyny związane są z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Kolejnym powodem są powiązane z tym zmiany hormonalne, ale także ciąża i karmienie piersią, a także znaczne wahania wagi. Te czynniki prowadzą dosłownie do rozciągania skóry, a przez to osłabienia tkanki łącznej i obniżenia napięcia mięśniowego, co sprawia, że piersi zaczynają opadać. Zrozumienie tych przyczyn pozwala lepiej przygotować się do decyzji o zabiegu.
Podnoszenie piersi jest zabiegiem, który warto rozważyć, jeśli na skutek powyższych czynników piersi są obwisłe, utraciły pełność lub stały się asymetryczne, a efekty te wpływają na codzienny komfort życia, powodując ból pleców, szyi czy trudności w uprawianiu aktywności fizycznej. Wówczas mastopeksja będzie odpowiednim rozwiązaniem. Procedura poprawia jednocześnie proporcje sylwetki, co daje pacjentkom większą pewność siebie i lepsze samopoczucie. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z chirurgiem plastycznym, który oceni stan zdrowia i kondycję piersi, a także wyjaśni, jakich efektów można się spodziewać.
Jak przebiega zabieg podnoszenia piersi?
Mastopeksja to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, polegający na usunięciu nadmiaru skóry, podciągnięciu tkanek piersi oraz ich uformowaniu w pożądany kształt. W zależności od potrzeb pacjentki może obejmować także zmniejszenie lub przemieszczenie brodawek piersiowych. Trwa zwykle 2-3 godziny. Po operacji może pojawić się ból oraz obrzęk, które ustępują jednak po kilku dniach. Warto wiedzieć, że nawet najlepiej wykonana procedura pozostawia blizny, które z czasem staną się oczywiście mniej widoczne, ale odpowiednia pielęgnacja tych miejsc jest też częścią procesu rekonwalescencji. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/podniesienie-piersi.
Efekty podnoszenia piersi – co można osiągnąć?
Najważniejsze jest to, że efekty mastopeksji są zazwyczaj długotrwałe, chociaż zależą od indywidualnych cech pacjentki, w tym wieku, stanu skóry, a także nawyków oraz prowadzonego stylu życia. Po zabiegu piersi są jędrniejsze, uniesione i odzyskują tak pożądany młodzieńczy kształt. Sylwetka nabiera dzięki temu ładnych proporcji, co pozytywnie wpływa na samoocenę. Należy jednak pamiętać, że z upływem czasu, zwłaszcza przy kolejnym karmieniu piersią, zmiany mogą się ponownie pojawić. To ważne, aby wziąć ten aspekt pod uwagę, podejmując decyzję o zabiegu.
Jakie jest ryzyko powikłań?
Jak każdy zabieg chirurgiczny, również mastopeksja wiąże się z pewnym ryzykiem. Najczęściej pojawiające się problemy to infekcje, krwiaki, a także blizny, które w niektórych przypadkach są bardziej widoczne. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, bardzo ważna jest odpowiednio przeprowadzona rekonwalescencja. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po wykonaniu procedury trzeba unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także stosować się do zaleceń chirurga.
Podnoszenie piersi to skuteczna metoda poprawy ich estetyki, ale decyzja powinna być dobrze przemyślana, a przed podjęciem ostatecznego kroku konieczna jest konsultacja z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który dobierze odpowiednią metodę i wyjaśni, czego można oczekiwać po zabiegu.
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe