Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, możesz mieć nawet wtedy, gdy nie dotyczy cię problem z trądzikiem. Na nosie, czole i brodzie widoczne są "dziurki", czyli rozszerzone pory, które czasem się zapychają, tworząc czarne lub białe kropki. Jak się ich pozbyć? Nie wyciskać! Są bardziej skuteczne metody na walkę z wypryskami na twarzy. Mówiła o nich kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Zaskórniki - skąd się biorą?
Zaskórniki powstają z dwóch przyczyn. Pierwszą jest duża produkcja tłuszczu przez gruczoły łojowe, drugą niewłaściwe złuszczanie naskórka. Sebum oraz rogowaciejące komórki doprowadzają do zatkania ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki mogą przybrać różne barwy. Te zamknięte będą wyróżniały się białym odcieniem, natomiast otwarte widoczne będą w postaci charakterystycznych czarnych kropek.
Zobacz także: Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?
Zaskórniki tworzą się w porach skóry, w ujściach gruczołów łojowych. Każdy z nas ma pory, to są otworki, przez które skóra oddycha i wydala łój. Zaskórniki powstają wtedy, gdy praca gruczołów jest na tyle intensywna, że ten łój jest wydzielany, ale też rogowacenie jest na tyle duże, że zaczynają się czopować ujścia
– wytłumaczyła Aneta Suchowierska.
Jak dodała kosmetyczka, to od nas zależy, czy będziemy regularnie pilingować skórę i ją oczyszczać, by pory nie rozszerzyły się już ostatecznie. Jeżeli coś długo zalega w ujściu gruczołu łojowego, nawet po jego oczyszczeniu, minie dużo czasu, zanim por się obkurczy.
Jeżeli mamy tylko trądzik zaskórnikowy, to powinniśmy udać się do dermatologa i dobrego kosmetologa, po to, żeby ocenić, czy takie zmiany kwalifikują się do usunięcia, czy nie
Domowe metody oczyszczanie twarzy
Aby zmniejszyć problem z pojawieniem się niechcianych zaskórników, musimy kompleksowo zadbać o skórę. Przede wszystkim, wybierajmy produktu myjące, które nie zapychają porów.
Uważam, że podstawą jest pielęgnacja, czyli mycie. Żel myjący i szczoteczka soniczna. Dzięki niej po oczyszczaniu skóry usuwamy zrogowaciały naskórek i zmniejszamy prawdopodobieństwo powstania zaskórników
– powiedziała goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN kosmetyczka.
Następny krokiem jest tonizowanie. Za pomocą toników przywracamy skórze lekko kwaśny odczyn. Zawarte w nich kwasy AHA i BHA będą obkurczały ujścia gruczołów łojowych, więc cera od razu robi się gładsza.
Niezbędne są również pilingi. Idealnie sprawdzi się piling węglowy. Przyciąga do siebie wszystkie zanieczyszczenia, co przyczynia się do głębokiego oczyszczenia skóry. Możemy pokusić się o samodzielne wykonanie go w domu. Potrzebne będą nam:
- Pół łyżeczki soku z cytryny
- Łyżka soli morskiej
- Odrobina jogurtu naturalnego
Całość mieszamy i nakładamy na twarz. W tym przypadku nasza skóra poddana zostanie złuszczaniu zarówno mechanicznemu, jak i kwasowemu (ponieważ mamy witaminę C).
Zobacz także: Rozszerzone pory skórne na twarzy – czym są i jak z nimi walczyć?
Maseczki na niedoskonałości
Maseczka typu peel off na wągry działa jak plaster. Nakładamy ją na twarz, czekamy, aż zastygnie, a następnie odrywamy ją zdecydowanym, szybkim ruchem. Zaskórniki przyklejają się do wierzchniej warstwy i w ten sposób pozbywamy się ich z powierzchni skóry. Ponadto maseczka taka oczyszcza twarz z martwych komórek naskórka, działając jak peeling mechaniczny. Przed jej zastosowaniem warto wykonać parówkę, która otworzy pory i ułatwi usunięcie wągrów.
Tak jak w przypadku pilingu, tak i maseczkę możemy wykonać samodzielnie. Gość Dzień Dobry TVN polecił maseczkę z żelatyny . Wystarczy rozpuścić dwie łyżki żelatyny spożywczej, a następnie dodać węgiel aktywny w proszku.
Ta żelatyna o wiele silniej przykleja się do skóry, niż te składniki, które są zawarte w sklepowych produktach
Inną metodą są plastry oczyszczające. Przykleja się je na nos, a ich działanie polega na wyciąganiu zanieczyszczeń z porów. Plastry często mają w swym składzie wspomniany wcześniej węgiel aktywny i kwas salicylowy.
W trudnych przypadkach zalecana jest wizyta w gabinecie kosmetycznym. Regularnie wykonywany przez profesjonalistę zabieg oczyszczania skóry pozwoli uporać się z problemem wągrów na dłużej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Domowe sposoby na niedoskonałości. Cynamon, czosnek i kurkuma to pogromcy pryszczy
- Kwasy na twarz. Złuszczają skórę i stymulują ją do odnowy. Czy można stosować je w domu?
- Na czym polega zabieg parafinowy na dłonie? Jak wykonać go w domu?
Autor: Nastazja Bloch