Kwasy na twarz. Złuszczają skórę i stymulują ją do odnowy. Czy można stosować je w domu?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów są obecnie bardzo popularne. W gabinetach kosmetycznych jest to dość kosztowny zabieg. Czy kwasy można zrobić samemu w domu? Co powinnyśmy o nich wiedzieć, by zabieg był bezpieczny?

Kwasy na twarz – dla kogo?

Masz problemy z cerą? Rozwiązaniem mogą być zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Jednak temat ten jest bardzo rozległy. Jest tak wiele rodzajów kwasów, jak wiele jest problemów skórnych:

  • do cery trądzikowej
  • na przebarwienia
  • na zmarszczki
  • na blizny

Pamiętajcie, że przed zabiegiem należy skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, by dowiedzieć się, jaki mamy rodzaj cery i jakie zabiegi są dla nas właściwe.

Czym są kwasy?

Kwasy to

substancje złuszczające

skórę. Najbardziej popularne z nich to:

  • alfa-hydroksykwasy (AHA)
  • beta-hydroksykwasy (BHA)
  • poli-hydroksykwasy (PHA).

Nasza skóra ma naturalne ph. Jest ono lekko kwaśne i jego stężenie wynosi 5-6. Kwasy mają niższe stężenie. Im niższe ph, a stężenie kwasu wyższe, tym kwas będzie silniej działał.

Kwas zazwyczaj nakładamy na skórę po to, by rozpuścić zrogowaciały naskórek, ale nie tylko dlatego. Jak przekonuje kosmetyczka Aneta Suchowierska, składniki zawarte w kwasie wędrują w głąb skóry, dając jej sygnał do szybszej regeneracji. Stymulują też kolagen dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta. Niektóre składniki zawarte w kwasach mogą działać na skórę depigmentująco np. na przebarwienia pozapalne.

Kwasy w domu?

Aneta Suchowierska zachęca do tego, że jeżeli mamy w planach zrobić zabieg z wykorzystaniem kwasu, warto już wcześniej stosować kosmetyki z małymi kwasowymi domieszkami. Na rynku możemy znaleźć toniki myjące z delikatnymi kwasami, sera oraz kremy pielęgnacyjne.

Dzięki temu damy skórze sygnał do stymulacji i przygotujemy ją do profesjonalnego zabiegu. Jeżeli chcemy zrobić zabieg kwasem w warunkach domowych, nie wybierajmy produktów o najwyższych stężeniach. Te zostawmy doświadczonym kosmetyczkom i dermatologom.

Podczas kuracji kwasami należy pamiętać o dobrym nawilżeniu skóry.

Po zabiegu możemy zaobserwować pogorszenie stanu skóry, zwłaszcza jeżeli mamy cerę problematyczną. Jak uspokaja kosmetyczka, jest to zupełnie normalne zjawisko, ponieważ kwasy otwierają ujścia gruczołów łojowych.

Maseczki z naturalnymi kwasami

W studiu Dzień Dobry TVN Aneta Suchowierska przygotowała maseczki z produktów, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Maseczki zawierają w sobie naturalne kwasy, które oczyszczą naszą skórę.

Maska z kwasem cytrynowym

Kwas cytrynowy rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i wygładza.

Składniki:

  • 2 łyżki tłustego mleka albo jogurtu
  • 1 łyżka wyciśniętego soku z cytryny

Przygotowanie:

Zmieszaj mleko z sokiem z cytryny. Odstaw na kilka godzin, żeby się zsiadło. Nałóż maseczkę na twarz i zostaw ją na około 20 minut. Spłucz wodą.

Maska z kwasem jabłkowym

Kwas jabłkowy redukuje oznaki starzenia, zmniejsza trądzik, wspomaga produkcję kolagenu.

Składniki:

  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • Sok z 1/2 cytryny

Produkty:

Zmieszaj ocet jabłkowy z sokiem z połówki cytryny. Zanurz w toniku wacik i delikatnie wcieraj miksturę w skórę twarzy. Po nałożeniu powinno wystąpić uczucie delikatnego mrowienia, jeżeli preparat jest zbyt agresywny, można rozcieńczyć go dodając odrobinę wody. Pozostaw na skórze na 5 minut, a następnie spłucz obficie wodą.

Maska z kwasem mlekowym

Kwas mlekowy to jeden z delikatniejszych kwasów. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Poniżej znajdziesz przepis na maseczkę z jogurtu i grejpfruta, która zawiera kwas mlekowy. Stosuj ją raz w tygodniu.

Składniki:

  • 1/2 grejpfruty
  • 1/2 szklanki

Maska z kwasem glikolowym

Składniki:

  • 2 łyżki miałkiego cukru trzcinowego
  • 2 łyżki miodu
  • Sok z 1/2 cytryny

Zobacz też:

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!