Podstawy bezpiecznego opalania
Chcąc uniknąć poparzenia, wystrzegaj się przebywania na słońcu między godziną 11 a 15. Środek dnia to czas, gdy promienie słoneczne są wyjątkowo silne i ryzyko oparzenia skóry jest największe.
Przed udaniem się na plażę koniecznie upewnij się, że masz ze sobą filtr UV. Pamiętaj, że pierwszą warstwę kremu należy nałożyć około pół godziny przed wyjściem na słońce. Szczególnie narażone na poparzenia są ramiona oraz twarz, dlatego należy aplikować na nie większą warstwę filtra. Smarowanie należy powtarzać co 2 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody.
Kupując filtr przeciwsłoneczny pamiętaj, że osoby o jaśniejszej karnacji powinny wybierać wyższy faktor SPF. Ważne, aby przed wyjściem na słońce zabezpieczyć także wszelkie znamiona. Są one wyjątkowo wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Jeśli tego nie zrobimy, może się na nich rozwinąć czerniak.
Opalanie bez ryzyka
Przebywając na słońcu, warto pamiętać, że kiedy ciało jest w ruchu proces opalania przebiega o wiele szybciej. Dobrze także mieć przy sobie nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
Nasza skóra powinna stopniowo przyzwyczajać się do promieni słonecznych, dlatego pierwszego dnia wakacji opalaj się z umiarem. W ten sposób masz większe szanse na to, że uda ci się uniknąć poparzenia.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz też:
Ratunku – moja skóra piecze! Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?
Jak opalić się na brązowo? Sprawdzone sposoby
Przebarwienia na skórze po lecie - jak sobie z nimi poradzić?
Autor: Agata Polak
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF