Za łamliwość paznokci odpowiedzialnych może być wiele czynników, m.in. uboga dieta, długie moczenie dłoni w wodzie czy nadużywanie chemikaliów. Dowiedz się, co jest największym wrogiem mocnych i zadbanych paznokci i jak poprawić ich kondycję domowymi sposobami lub środkami z apteki czy drogerii.
Więcej:
- Jak radzić sobie z grzybicą paznokci?
- Olejek tsubaki z kamelii japońskiej – wsparcie dla włosów i skóry
- Co to są nutrikosmetyki? Jak należy je stosować?
Łamliwe paznokcie – przyczyny
Przyczyny łamliwości paznokci mogą być bardzo zróżnicowane. Za rozwarstwianie się płytki rogowej odpowiadają niedobry kreatyny. Czasem u podłoża problemu leżą choroby ogólnoustrojowe, np. wątroby, nerek lub związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Łamliwość paznokci może również być spowodowana chorobami skórnymi takimi jak łuszczyca czy grzybica paznokci. Udowodniono, że za łamliwość paznokci odpowiada też brak witamin, głównie B i F, a także cynku, krzemu, magnezu, potasu, wapnia i żelaza. Mniej błahym, ale często spotykanym powodem łamiących się paznokci, jest nieodpowiednia pielęgnacja dłoni lub jej bagatelizowanie, długie moczenie dłoni w wodzie oraz narażanie ich na działanie skrajnych temperatur bądź detergentów. Nierzadką przyczyną kruchych paznokci jest też nieodpowiednie zmywanie lakieru do paznokci lub złe ściąganie stylizacji hybrydowej. Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonana stylizacja żelowa lub hybrydowa nie niszczy płytki paznokcia oraz nie zwiększa jej podatności na łamliwość. Należy jednak pamiętać, że osłabiać ją mogą tipsy, które na szczęście odeszły już do lamusa. Co ważne, kondycję płytki pogarszać może także silny, długotrwały stres oraz obgryzanie paznokci.
Domowe sposoby na łamliwe paznokcie
Na łamliwe paznokcie domowe sposoby wykorzystywane są od lat. Nasze babcie bardzo często używały olejku rycynowego, który kilka razy dziennie wcierały w płytkę paznokcia oraz wał okołopaznokciowy. Dobrze sprawdzi się także nacieranie paznokci mieszanką kilku kropli olejku herbacianego oraz połowy łyżeczki witaminy E. Wspaniałą metodą na zadbane, mocne paznokcie jest też kąpiel dłoni w oliwie z oliwek oraz soku z cytryny. W tym celu należy podgrzać tłuszcz i dodać do niego kilka kropli soku. W mieszance trzeba moczyć dłonie przez kilka minut, a następnie osuszyć je i posmarować kremem. Świetnym sposobem na kruche i łamliwe paznokcie jest również kąpiel w siemieniu lnianym – dwie łyżki proszku trzeba zalać pół litrem wody i zostawić na kilka minut. W ostudzonej masie należy moczyć dłonie przez 20 minut.
Sposób na łamliwe paznokcie – odpowiednia dieta
Na kruche i łamliwe paznokcie dobrze działa nie tylko domowa pielęgnacja z zewnątrz, ale i wewnętrzna pomoc. Dlatego warto do swojego jadłospisu włączyć produkty bogate w białko. Ponadto istotnym mikroelementem jest krzem, którym znaleźć można w czosnku, mleczku pszczelim, pełnoziarnistych produktach, skórce owoców, a także zioła takie jak pokrzywa, rdest ptasi, skrzyp polny. Warto też zwiększyć liczbę spożywanych produktów z witaminami:
- A i beta-karotenem, np. czerwona papryka, jaja, makrela wędzona, wątróbka wieprzowa,
- z grupy B, np. drożdże,
- C, m.in. cytrusy, czarna porzeczka, natka pietruszki, żurawina,
- E, np. migdały, nasiona słonecznika, orzechy laskowe i włoskie, pestki dyni.
Za istotne uważane są również nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w kiełkach pszenicy, olejach roślinnych, orzechach włoskich i tłustych rybach morskich oraz żelatyna zawarta w dżemach, galaretkach i żelkach.
Odżywka do łamliwych paznokci i inne sposoby z drogerii
Gdy dieta i domowe sposoby nie przynoszą pożądanych skutków, można zastosować odżywki na łamliwe paznokcie oraz bardziej skoncentrowane sera, które dostępne są w drogeriach i aptekach. Zawierają w swoim składzie wapń i keratynę, a także witaminy A i E, które odżywiają paznokcie, wnikając w ich głąb. Pierwsze efekty można zobaczyć już po około 14 dniach regularnego stosowania środka. Dobrym rozwiązaniem jest też utwardzacz do paznokci, który wzmocni je natychmiastowo.
Jak zapobiegać kruchym i łamliwym paznokciom?
O łamliwe i rozdwajające się paznokcie należy dbać w specjalny sposób. Warto maksymalnie skrócić je i nadać im naturalny kształt, tak aby zniszczone paznokcie mogły odrosnąć. Ich skrócenie powinno być wykonanie pilnikiem, a nie nożyczkami czy cążkami. Obowiązkowo trzeba piłować w jedną stronę – w dwie spowoduje rozdwajanie się paznokci. Należy pamiętać także o regularnym nawilżaniu dłoni. Co jeszcze stosować na łamliwe paznokcie? Nic więcej! Powyżej opisaliśmy wszystkie metody, dzięki którym możesz cieszyć się zdrowymi i długimi paznokciami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN