Olejek szałwiowy – współczesne panaceum na wszelkie dolegliwości?

Olejek szałwiowy
Fot. Madeleine Steinbach/ Getty Images
Szałwia to niewielka krzewinka mająca bardzo szerokie zastosowanie w dziedzinie poprawy zdrowia i w pielęgnacji. Ogromną popularnością cieszy się nie tylko napar, ale i olejek szałwiowy, który pozwala wyeliminować wiele przypadłości.

Działanie olejku z szałwii znane jest od tysięcy lat. Wykorzystywali go już starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. Olejek szałwiowy otrzymuje się z szałwii muszkatołowej lub lekarskiej – oba gatunki mają podobne właściwości. Co ważne, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty terapii, można go połączyć z innymi olejami, np. z drzewa herbacianego, z lawendowym, różanym czy cytrynowym.

Właściwości olejku szałwiowego

Olejek z szałwii ma wiele cennych właściwości. Warto poznać je wszystkie, aby móc samodzielnie zastosować naturalne metody leczenia wielu dolegliwości. Dzięki zawartości kamfory, saponinów, witamin, karotenu oraz związków żywych może być wykorzystywany jako środek poprawiający zarówno zdrowie, jak i urodę:

  • działa rozkurczowo,
  • działa wykrztuśnie,
  • wpływa kojąco na układ nerwowy,
  • wspiera walkę z bezsennością,
  • wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze.

Zastosowanie olejku szałwiowego

Olejek szałwiowy bardzo często wykorzystany jest do leczenia i pielęgnacji skóry – świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku, łuszczycy, a także trudno gojących się ran. Zmniejsza również stany zapalne. Jest dobrym lekiem na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne oraz grzybicze rozwijające się w organizmie – sprawdzi się też w przypadku uciążliwego kaszlu i przeziębienia. Można wykorzystać go jako środek udrażniający drogi oddechowe.

Jak wspomniano wcześniej, olejek z szałwii może być stosowany zarówno dla zdrowia, jak i do poprawy urody. Dzięki temu, że pobudza wytwarzanie wolnych rodników, jest świetnym naturalnym środkiem przeciwstarzeniowym. Zalecane jest także dodawanie go do szamponu – tak wzbogacony kosmetyk poprawi kondycję włosów, będą bardziej gładkie i lśniące.

Olejek szałwiowy można wykorzystać nie tylko do ciała. Kilka kropli dodanych do nawilżacza powietrza, odkurzacza czy kominka aromaterapeutycznego nie tylko zapewni przyjemny zapach, ale i zdezynfekuje powietrze w pomieszczeniu.

>>> Zobacz też: Olej jojoba – na twarz, na włosy, na skórę 

Czy olejek szałwiowy można wykorzystać do picia?

Olejek z szałwii może być stosowany jedynie zewnętrznie! Zalecane jest wykorzystywanie go w formie rozcieńczonej. Najczęściej używany jest jako: olejek do masażu, środek do inhalacji, płukanka do gardła. Można także użyć go do okładów i kompresów oraz jako dodatek do kąpieli.

>>> Zobacz też: 

Olejek lawendowy– zastosowanie w pielęgnacji

Olejek z szałwii – jak go zrobić?

Olejek szałwiowy jest bardzo łatwy do samodzielnego zrobienia. Można wykorzystać do tego dwie metody – na gorąco i na zimno. Do obydwu potrzebne będą suszone zioła i dowolny olej (lniany, ze słonecznika, z migdałów czy oliwa z oliwek). W metodzie na gorąco wykorzystana będzie szklanka szałwii i szklanka oleju. Zioła należy umieścić w szklanym naczyniu i zalać je olejem, a następnie umiejscowić nad garnkiem z wrzątkiem i podgrzewać przez około 3 godziny (w międzyczasie należy mieszać składniki). Następnie napar można przecedzić do czystego naczynia, a gdy przestygnie – przelać do butelki z ciemnego szkła. Olejek z szałwii jest gotowy do użytku. Metoda na zimno jest sposobem dla bardziej cierpliwych. Do słoika należy wsypać suszoną szałwię i zalać ją olejem, a następnie zostawić w nasłonecznionym miejscu na miesiąc. Po tym czasie olejek trzeba przecedzić do garnka, podgrzać (uważając, żeby go nie zagotować!), a następnie przelać do słoika i dodać do niego kolejną porcję ziół i oleju (taką samą jak poprzednio). Całość należy odstawić na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie olejek z szałwii trzeba przecedzić do butelki z ciemnego szkła.

Samodzielne zrobienie olejku szałwiowego ma wiele plusów. Tego typu produkty są dużo delikatniejsze i mniej skoncentrowane niż te dostępne w aptekach, dlatego nie ma konieczności rozcieńczania ich przed użyciem np. do masażu. Dodatkowo mają przejrzysty, prosty skład, a koszt ich wykonania jest dużo niższy niż w przypadku gotowego, aptecznego produktu.

Przeciwwskazania do stosowania olejku z szałwii lekarskiej i muszkatołowej

Mimo swoich cennych właściwości olejek z szałwii muszkatołowej i lekarskiej może być szkodliwy, a nawet toksyczny. Nie mogą stosować go kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby z nadciśnieniem tętniczym i uczulone na szałwię. Należy także pamiętać, że może on powodować zawroty głowy oraz napady padaczkowe. Olejek szałwiowy nie jest wskazany dla dzieci, które nie ukończyły 6. roku życia.

>>> Zobacz też: 

Zobacz film: Kąpiele stóp. Na co pomagają. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!