Nierafinowane masło shea – właściwości, zastosowanie

Nierafinowane masło shea w mydelniczce
Nierafinowane masło shea - właściwości
Źródło: S847/Getty Images
Nierafinowane masło shea to skarbnica składników odżywczych. Można śmiało stwierdzić, że to balsam na skórę i włosy oraz lek na problemy skórne czy niedoskonałości. Masło shea nierafinowane, jako źródło kwasów tłuszczowych, doskonale nawilża i może być stosowane na każdy rodzaj skóry.

Naturalne masło shea nierafinowane ma bardzo szerokie zastosowanie – znajdziemy je w gotowych kosmetykach, a także w preparatach, które można wykonać w domu. Produkt ten ma również właściwości lecznicze, dlatego jeśli zmagasz się z trądzikiem, podrażnieniami i rozstępami, masło shea nierafinowane to dobra propozycja dla Ciebie.

Masło shea nierafinowane – właściwości

Ten niezwykle cenny w swoich właściwościach tłuszcz jest pozyskiwany z drzew Shea (zwane też Karite lub Vitelaria), które dziko porastają tereny Afryki. Masło shea nierafinowane ma w składzie wiele witamin, m.in. A, D, E i F (ta ostatnia ma działanie rozluźniające i rozgrzewające mięśnie). Znajdziemy w nim również kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, gwarantujące właściwe nawilżenie skóry i utrzymanie mocnej warstwy ochronnej. Właściwości masła shea nierafinowanego tworzą naturalną barierę przed czynnikami zewnętrznymi – słońcem (ma naturalny filtr UV), mrozem czy wiatrem.

Intensywna moc nawilżenia sprawia, że regularne stosowanie masła na skórę poprawia jej elastyczność, nadaje miękkość i zapobiega utracie wody. Pomaga zwalczyć zmarszczki, trądzik i przebarwienia.

Nie można zapominać też o właściwościach leczniczych masła shea – potrafi zmiękczyć zrogowaciałą skórę na łokciach czy stopach, łagodzi podrażnienia po depilacji, pomaga zwalczyć rozstępy i cellulit. Stosuje się go również jako środek przeciwzapalny, który łagodzi obrzęki, regeneruje skórę i wspiera gojenie blizn. Masło shea jest niezastąpione w pielęgnacji skóry alergicznej (atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca).

Gdzie kupić masło shea nierafinowane?

Poszukując w pełni naturalnych kosmetyków, zastanawiamy się przede wszystkim, gdzie kupić masło shea nierafinowane. Najlepiej zrobić to w sklepach z produktami ekologicznymi. Najpewniejsze są wersje w 100% ekologiczne z certyfikatami. Lepiej też unikać produktów ze słowem: „skoncentrowane”, co może sugerować, że w składzie oprócz masła są inne ulepszacze, np. olejki eteryczne. Jeśli chodzi o naturalne masło shea nierafinowane, cena jest różna w zależności od objętości produktu. Koszt 100 gramów produktu zaczyna się od 10 zł.

Masła shea należy przechowywać w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu (najlepiej w lodówce). Temperatura powyżej 30 stopni sprawi, że zmieni swój stan stały na bardziej płynną postać oleju. Masło shea nierafinowane ma krótszą datę ważności, która jest zwykle podana w ofercie danego sklepu (może wynosić kilka miesięcy).

Masło shea nierafinowane – zastosowanie

Nawilżająca konsystencja sprawia, że masło shea nierafinowane ma zastosowanie w produkcji wielu kosmetyków (również tych robionych w domu) – mydeł, kremów (na dzień, na noc, na twarz, na szyję i dekolt), balsamów, odżywek, peelingów, żeli, maseczek, płynów, szamponów, produktów do makijażu, preparatów do golenia czy opalania. Tłusta formuła pozwala używać masła jako emolient nawet dla niemowląt.

Nierafinowane masło shea jest w pełni naturalne i bezpieczne. Można go stosować na każdy typy skóry – przesuszoną, zniszczoną, podrażnioną, łuszczącą, naczynkową, dojrzałą, ze zmarszczkami i innymi problemami. Masło shea nierafinowane świetnie sprawdza się też jako maska do włosów. Systematycznie stosowana maseczka (na 15 min) sprawia, że pasma są odżywione, miękkie, elastyczne i wolne od łupieżu.

Nierafinowane masło shea można również użyć jako balsam do ust, olej do masażu czy baza pod cienie do powiek.

Masło shea rafinowane czy nierafinowane?

Decydując się na zakup tego naturalnego kosmetyku, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, która wersja jest lepsza – masło shea rafinowane czy nierafinowane ?

Proces rafinacji ma za zadanie oczyścić strukturę masła - nadaje mu jednolitą barwę i niweluje mocny zapach. Produkcja wersji rafinowanej często opiera się na stosowaniu oczyszczającej substancji chemicznej (heksan), której niewielka ilość może pozostać w składzie masła. Niekiedy wywołuje ona różne reakcje organizmu, np. bóle głowy i brzucha czy nudności. Masło shea poddane procesowi rafinacji nadaje się do nawilżenia i ma dłuższą datę ważności, ale zostaje pozbawione wielu innych wartościowych składników, takich jak minerały, witaminy młodości A i E, przeciwutleniacze, białka czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli więc chce się zyskać produkt, który ma dużą moc pielęgnacyjną i leczniczą, lepiej wybrać bardziej wartościowe masło shea nierafinowane.

Zobacz wideo: Jesienne wianki dekoracyjne

Jesienne wianki dekoracyjne
Kolorowe liście, jarzębina, żołędzie, kasztany czy kwiaty to przepiękne materiały na jesienne dekoracje. Dzisiaj spróbujemy zrobić wieńce dekoracyjne, które mogą ozdobić wejście do domu, stół czy nawet okno.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości