Jak pokazać zgrabne nogi, czyli cała prawda o minispódniczkach

Krótka spódnica
Krótka spódnica
Źródło: eucyln/Getty Images
Krótkie spódniczki, zwane spódniczkami mini, miniówkami lub miniówami, pojawiły się w Europie w latach 60. XX wieku. Od tej pory na stałe zagościły w damskich szafach. Minispódniczka pozwala poczuć się bardzo kobieco i atrakcyjnie, eksponuje nogi. Często jest wybierana przez młode, szczupłe dziewczyny.

Minispódniczki sięgają najczęściej do połowy uda, choć zdarzają się jeszcze krótsze modele. Krótkie spódnice są niezwykle popularne, zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. Występują też w wielu wariantach kolorów, wzorów. Możemy wybrać minispódniczkę obcisłą, rozkloszowaną, plisowaną, z falbanami, gładką, w kratę i wiele innych.

Minispódniczki – fason podkreślający zgrabne nogi

To prawda, że pierwsze spódniczki mini były znane już w starożytnym Egipcie, jednak służyły jedynie akrobatkom. Dziś za sprawą Mary Quant są znane i noszone niemal na całym świecie. Mini zaprojektowana w latach 60. XX wieku szturmem zdobyła serca kobiet, choć z założenia miała być po prostu formą buntu przeciw panującym modowym konwenansom. Kobiety miały nosić spódniczki kończące się 4 cale (ok. 10 cm) poniżej pośladków. Dziś żadna z pań nie ma nic przeciwko noszeniu nawet bardzo krótkiej minispódniczki, zwłaszcza jeśli może pochwalić się pięknymi, szczupłymi i zgrabnymi nogami. I choć mini przeżywała chwilowe wzloty i upadki, dziś znowu święci triumfy. Dlatego jest absolutnie obowiązkowym elementem garderoby. Najmodniejsze spódnice mini to te plisowane lub tweedowe, ale równie często spotyka się proste fasony lub skórzane minispódniczki. Ponadczasowe modele to te wykonane z jeansu, zamszu i ekoskóry. Do tego co jakiś czas do łask wracają zwierzęce printy, co oznacza, że warto postawić na mini w panterkę, lamparcie cętki czy paski zebry. Aby dobrze wyglądać w minispódniczce, warto jednak znać kilka zasad, które pozwolą uniknąć modowego faux pas.

Jak nosić minispódniczkę, by wyglądać dobrze?

W minispódniczce można wyglądać bardzo dobrze, ale można także uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Aby uniknąć modowej wpadki, wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią długość spódniczki mini, bo choć wszystkie słyną z tego, że są krótkie, różnią się długością. Odpowiednią długość dobieramy do sylwetki: panie o grubszych udach powinny sięgnąć po rozkloszowaną mini, sięgającą do połowy uda. Wysokie kobiety powinny wybierać mini w wersji nieco dłuższej, a te niższe mogą sobie pozwolić na bardzo krótką minispódniczkę.

To prosta zasada, której zawsze należy się trzymać: długie spódnice optycznie skracają, dlatego kobiety o niskim wzroście nie będą wyglądać w nich tak dobrze jak wyższe panie. Czy nie posiadając idealnych nóg, możemy pokusić się o założenie mini? W takiej sytuacji warto wykorzystać zasadę monochromatu, czyli zastosowania tej samej kolorystyki spódnicy, rajstop i butów. Mini pozwala zatuszować pewne niedoskonałości, jak większy brzuszek czy szerokie biodra, wystarczy, że wybierzemy trapezową spódniczkę mini. Oczywiście minispódniczki to najlepsze rozwiązanie dla pań z długimi i szczupłymi nogami, a także tych niewysokich. Minispódniczki obcisłe i bardzo krótkie zarezerwowane są raczej dla młodych dziewczyn.

Z czym zestawić spódnicę mini?

Nosząc mini, trzeba się kierować się zasadą, że wzrok mają przyciągać nogi, nie zaś inna część ciała. Dlatego też nie zaleca się łączenia mini z dużymi dekoltami czy obcisłymi, dopasowanymi topami. Lepiej zakryć dekolt, jeśli aktualnie eksponowane są zgrabne nogi. Stawiamy więc na zabudowaną górę stroju, wybierając żakiet lub marynarkę, a także gruby sweter czy koszulę. Warto też od czasu do czasu zestawić minispódniczkę z butami innymi niż szpilki. Bardzo ciekawą stylizacją jest połączenie np. minispódniczki w kratkę z obuwiem sportowym (trampkami). Do mini pasują także baleriny czy sandały. Wybierając buty, musimy się zastanowić, jaka stylizacja jest nam potrzebna: sportowa, elegancka czy też na co dzień. O czym jeszcze trzeba pamiętać, zakładając mini? Nie zawsze będzie ona rozwiązaniem idealnym, pewne sytuacje, np. biznesowe spotkanie, praca na określonym stanowisku, mogą wymagać zupełnie innej długości spódnicy. Jeśli jednak mimo wszystko zamierzamy włożyć krótką spódnicę, nie możemy zapomnieć o rajstopach. Warto też zapamiętać, że spódnica mini nie powinna być uszyta z prześwitującego materiału, a nosząca ją kobieta musi pamiętać, by nie przytłaczać kreacji ciężką biżuterią. Nosząc mini, stawiamy przede wszystkim na naturalność, dlatego z umiarem dobieramy dodatki i kierujemy się rozsądkiem, wybierając długość swojej wymarzonej skórzanej minispódniczki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jedna spódnica na trzy sposoby

Jedna spódnica na 3 sposoby
Źródło: x-news

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: eucyln/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana