Istnieje kilka metod przedłużania rzęs, różniących się techniką oraz użytymi do przedłużania materiałami. W zależności od użytej metody, trwałość takiego zabiegu jest różna. Nie istnieje jednak sposób na permanentne przedłużenie rzęs - wszystkie rodzaje zabiegów należy powtarzać.
- Z czego robi się sztuczne rzęsy?
- Metody przedłużania rzęs - 1 do 1, 2 do 1, 3 do 1
- Ile utrzymuje się efekt przedłużania rzęs?
- Czy sztuczne rzęsy mogą być niebezpieczne dla oczu?
Zobacz też:
Rzęsy 1 do 1 – co warto wiedzieć o zabiegu? Przedłużanie rzęs metodą 1:1
Jeśli myślisz o przedłużeniu rzęs, na pewno ciekawi Cię, jaka technika przedłużania jest najbardziej trwała i gwarantująca najnaturalniejszy efekt. Efekty bowiem mogą bardzo różnić się w zależności od przyjętej metody, a także rodzaju użytych sztucznych rzęs.
Z czego robi się sztuczne rzęsy?
Najpopularniejszymi materiałami, z których robi się przedłużanie rzęs 1:1, 1:2; 1:3 itp. są rzęsy z futra norek syberyjskich, rzęsy jedwabne oraz rzęsy syntetyczne. Rzęsy z futra norek bardzo dobrze imitują te naturalne, są przy tym cienkie i dość elastyczne, przez co nie obciążają zbytnio prawdziwych rzęs, do których je przytwierdzimy. Wadami tego typu rzęs jest niska odporność na kosmetyki, zwłaszcza zawierające alkohol - nosząc sztuczne rzęsy z futra norek syberyjskich należy więc używać tuszu na bazie wody. Nie jest to także opcja dla alergików - może wywołać niepożądaną reakcję u osób uczulonych na futro zwierząt.
Na kursach przedłużania rzęs najczęściej ćwiczy się na rzęsach syntetycznych. Są one najgrubsze i najmniej elastyczne, przez co kursantki zazwyczaj uznają je za najprostsze do aplikacji. Stosunkowo dobrze też imitują rzęsy naturalne, o ile dobierze się odpowiedni dla siebie rodzaj - na rynku sprzedaje się bardzo wiele modeli rzęs syntetycznych, o różnym kolorze, rodzaju podkręcenia czy grubości. Zdecydowaną wadą tego rodzaju tworzywa jest jednak skłonność do szybszego wypadania z uwagi na małą elastyczność.
Rzęsy jedwabne natomiast są lekkie i nieobciążające, mają jednak skłonność do odgnieceń, przez co niekiedy należy im nadawać pożądany kształt za pomocą delikatnego przeczesywania grzebyczkiem.
Metody przedłużania rzęs - 1 do 1, 2 do 1, 3 do 1
Najpopularniejszą metodą przedłużania rzęs jest 1:1, gdzie do jednej rzęsy naturalnej przytwierdza się jedną rzęsę sztuczną. Taki zabieg gwarantuje podwojenie objętości bez tzw. efektu sklejenia, czyli wrażenia, że kępki rzęs są ze sobą sklejone. Rzęsy dokleja się za pomocą hipoalergicznego kleju.
Przy metodzie 2:1 stosuje się prawie wyłącznie futro z norek z uwagi na to, że jest najlżejsze, przez co prawdziwe rzęsy nie są nadmiernie obciążone. Do każdej rzęsy naturalnej dokleja się dwie sztuczne, co daje efekt potężnego zagęszczenia.
Metodę 3:1 stosują kobiety, których naturalne rzęsy są bardzo rzadkie. Do każdej z nich przytwierdza się aż trzy rzęsy z futra norek - daje to efekt ekstremalnego zagęszczenia i przedłużenia.
Istnieją także wariacje na temat tych metod, np. metoda Blink & Go, polegająca na tym, że niewielką liczbę rzęs sztucznych dokleja się do naturalnych klejem wolnoschnącym, czy metoda 6:1, będąca skrajną odmianą sposobów przedłużania rzęs wymienionych wyżej.
Ile utrzymuje się efekt przedłużania rzęs?
Dobrze wykonane przedłużanie rzęs powinno pozwolić na zachowanie efektu do 6 tygodni, przy czym zaleca się uzupełnianie rzęs co 3-4 tygodnie. Rzęsy przedłużane metodą objętościową mają skłonność do powolnego wypadania, są też dość podatne na uszkodzenia. W przypadku mocnego zagęszczenia (metody 1 do 2, 1 do 3 i więcej), wypadać mogą też rzęsy naturalne, jeśli są cienkie i nie wytrzymują obciążenia. W przypadku utraty dużej ilości rzęs naturalnych, należy niezwłocznie zdjąć z nich rzęsy sztuczne - w innym wypadku może dojść nawet do wypadnięcia ich wszystkich.
Metody z użyciem kleju wolnoschnącego, których celem jest jedynie niewielkie zagęszczenie rzęs w odpowiednich miejscach (Blink & Go, tzw. kocie oko - gdy rzęsy dokleja się jedynie w zewnętrznym kąciku oka) utrzymują swój efekt krócej, do 3 tygodni.
Co ma wpływ na odpadanie rzęs po przedłużaniu ich? Na pewno grubość i kondycja rzęs naturalnych, używane kosmetyki (nakładanie dużej warstwy tuszu do rzęs osłabia je), a także - sposób ich pielęgnacji. Warto nade wszystko pamiętać, że mając przedłużone rzęsy wszystkie zabiegi kosmetyczne przy oku należy wykonywać bardzo delikatnie i ostrożnie, poza tym - nie trzeć oczu, uważać w trakcie demakijażu oka oraz mycia twarzy. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności efektem przedłużonych rzęs będziesz mogła cieszyć się całymi tygodniami.
Czy sztuczne rzęsy mogą być niebezpieczne dla oczu?
Sztuczne rzęsy mogą powodować oparzenia, zaklejają ujścia gruczołów łojowy. Klej może powodować oparzenia spojówki i rogówki. Nasze własne rzęsy mogą zacząć wypadać pod wpływem ciężaru tych sztucznych.
Pamiętaj! Wszystko jest dla ludzi, ale w granicach rozsądku. Niewskazane jest regularne przedłużanie rzęs. Dlaczego? Ponieważ zbyt częste doklejanie rzęs znacznie osłabia nasze rzęsy. Do gabinetów przychodzą coraz częściej panie, które nie mają już prawie rzęs - robi się wtedy błędne koło. Jeśli mamy słabe rzęsy, to nasze oko jest słabo chronione. A kobietom, które zdejmują sztuczne rzęsy, wydaje się, że ich rzęsy są nijakie, więc doklejają sobie jeszcze grubsze...
Jeśli ktoś jednorazowo dokleja sobie rzęsy - np. na jakąś okazję i zabieg zostanie wykonany w dobrym gabinecie, wtedy to nie będzie negatywnie wpływać na oczy.
Najbardziej niebezpieczne jest samodzielne przyklejanie rzęs, bo można sobie zrobić krzywdę przyrządem lub klejem.
Więcej:
- Jak myć sztuczne rzęsy? Pielęgnacja sztucznych rzęs po zabiegu
- Jak optycznie powiększyć oko? Marta Gąska pokazuje makijaż krok po kroku
- Makijaż permanentny. Wszystko co warto o nim wiedzieć
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN