Moda i Uroda

Kolczyk do obojczyka – jak wygląda zabieg?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Getty ImagesAnetlanda/Getty Images

Jednym z najbardziej oryginalnych i rzadko spotykanych rodzajów piercingu jest kolczyk w obojczyku. Istnieją dwa podstawowe sposoby na umieszczenie kolczyka pod lub nad obojczykiem. Czym się różnią? Dowiedz się, jak wygląda zabieg przekłuwania obojczyka i jaka jest jego cena.

Kolczyk w obojczyku może być świetnym uzupełnieniem stylu i sposobem na podkreślenie indywidualizmu. Jak umieszcza się kolczyk pod skórą i czy po zabiegu boli obojczyk?

Kolczyk w obojczyku – rodzaje piercingu

Piercing obojczyka można wykonać na dwa sposoby. Jeden z nich to standardowe kolczykowanie surface, polegające na umieszczaniu całego kolczyka pod skórą. Dla obojczyków najczęściej stosuje się kolczyki w formie sztangi, które z dwóch stron zakończone są kółeczkami. Innym typem kolczykowania jest wykonanie microdermalu, czyli wprowadzenie pod skórę niewielkiego implantu, będącego jedyną stałą częścią kolczyka. Pozostałe części ozdobne, które są widoczne na skórze, można wymieniać wedle preferencji, przymocowując je do podskórnego implantu.

Ze względu na to, że piercing obojczyka jest dosyć nietypowym i mało popularnym rodzajem piercingu, o wiele częściej poleca się przeprowadzenie zabiegu przekłuwania z użyciem microdermalu. Choć to również metoda inwazyjna i operacyjna, jest znacznie trwalsza niż metoda surface bar (nie dochodzi do tzw. migracji kolczyka) i jest bezpieczniejsza dla przekłuwania ciała w okolicy obojczyka.

Kolczyk w obojczyku – jaka jest cena zabiegu?

W zależności od typu piercingu i miasta, w którym zostanie przeprowadzony zabieg, cena kolczyka w obojczyku waha się od 100 do nawet 200 złotych. Przekłucie surface jest z reguły tańsze niż microdermal. Cena zawiera wykonanie usługi oraz pojedynczy kolczyk.

Microdermal – implant a kolczyk do obojczyka

Microdermal najczęściej stosowany jest do przekłuwania takich miejsc na ciele, do których wprowadzenie kolczyka utrudnia powierzchnia i struktura skóry lub wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem powikłań. Kolczykowanie obojczyka tą metodą jest również znacznie bezpieczniejsze dla osób, u których w przeszłości pojawiały się problemy z gojeniem się ran po przekłuciu. Piercing z użyciem microdermalu jest praktycznie bezbolesny, szczególnie po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Przekłuwanie trwa nie dłużej niż 4 minuty. Implant znajduje się pod skórą, a swoim wyglądem przypomina małą płytkę z dziurami i wypukłym elementem na nakrętkę.

Piercer stosuje implant z najprostszymi elementami ozdobnymi. Kolczyk do obojczyka może zostać wymieniony po całkowitym zabliźnieniu się miejsca przekłucia. Zmiana kolczyka na nowy jest niezwykle prosta i nie wymaga wizyty w salonie – polega jedynie na odkręceniu i przymocowaniu nowych sztyftów.

Kolczyk w obojczyku – jak wygląda piercing z microdermalem?

Zabieg przekłuwania można podzielić na 5 następujących po sobie etapów:

  1. 1Miejsce przyszłego przekłucia przemywane jest środkiem dezynfekującym, który zapobiega zakażeniom i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.
  2. 2Sterylnym, odkażonym narzędziem piercer wykonuje nacięcie skóry, w którym zostanie umieszczony implant. Miejsce nacięcia zależy od osobistych preferencji. Można wykonać zarówno kolczyk pod obojczykiem, jak i nad nim.
  3. 3W miejsce nacięcia piercer wkłada implant. Aby zminimalizować ból, powinien on zostać umieszczony jednym sprawnym ruchem.
  4. 4Na wystającej części implantu umieszcza się dekoracyjną nakrętkę.
  5. 5Na ranę przykleja się plaster, chroniący miejsce nacięcia przed dostawaniem się do środka brudu i bakterii.

Piercing obojczyka – możliwe skutki uboczne

Każdy rodzaj piercingu może prowadzić do powikłań związanych z uszkodzeniem skóry i umieszczeniem w niej ciała obcego. Jeśli jednak kolczyk nad obojczykiem został wykonany metodą microdermal, możliwość wystąpienia skutków ubocznych znacznie się zmniejsza.

Możliwe skutki uboczne:

  • Możliwość infekcji i zakażenia rany, która wzrasta, jeśli zabieg kolczykowania zostaje przeprowadzony w przypadkowym, nieznanym salonie u piercera, który nie ma żadnych potwierdzonych kwalifikacji i uprawnień do wykonywania zawodu. Ryzyko zakażenia zwiększa się również podczas dotykania niezagojonej rany po przekłuciu.
  • Możliwość odrzucenia kolczyka przez organizm. Zdarza się to szczególnie często, jeśli do przekłucia zostanie użyty produkt słabej jakości, wykonany z plastiku czy wątpliwego pochodzenia złota lub srebra. Organizm broni się poprzez stopniowe wypychanie kolczyka na powierzchnię skóry. Najlepszym sposobem na uniknięcie odrzucenia piercingu jest używanie kolczyków ze stali chirurgicznej. Jeśli problem pojawił się mimo użycia dobrych materiałów, konieczne będzie udanie się do salonu i wyciągnięcie kolczyka.
  • Rezygnacja z kolczyka w obojczyku w większości przypadków wiąże się z pojawieniem się blizny w miejscu przekłucia . Początkowo po wyciągnięciu implantu w skórze pozostaje niewielka otwarta rana, następnie całość zrasta się i zabliźnia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Moda na piercing

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości