Kokardka na majtkach ma swoją historię. Jaką miała funkcję?

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
kobieta.gazeta.pl

Damskie majtki często na przodzie mają doszytą kokardkę. Jeśli ktoś uważa, że spełnia ona jedynie funkcję dekoracyjną, to jest w błędzie. Historycznie ozdoba ta miała bardzo ważne zadanie.

Kokardka na majtkach

Kokardka na damskich majtkach pojawiła się już w XIX wieku. Kobiety wówczas miały możliwość wyboru idealnego dla siebie modelu bielizny w zależności od potrzeb. Z rozcięciem w kroku, z nogawkami, z klapką z tyłu, czy same nogawki z pasem w talii. Niezależnie od rodzaju majtki miały zazwyczaj kokardki i spełniały istotną funkcję.

Dawne obrzędy i zwyczaje

Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W XIX i na początku XX wieku prąd nie istniał, dlatego domy oświetlało się jeszcze świecami. Kiedy kobiety, szczególnie te o niższym statusie społecznym, wstawały rano do pracy często w ramach oszczędności nie rozpalały ich. Ubieranie się w ciemnościach ułatwiała kokardka na majtkach, dzięki temu panie wiedziały, gdzie jest przód, a gdzie tył.

Związywane majtki

Dzisiaj majtki trzymają się na swoim miejscu za sprawą wszytej gumki. Wcześniej jednak kobiety radziły sobie w zupełnie inny sposób. Bielizna była obwiązywana tasiemką albo sznurkiem, a następnie związywało się je z przodu tworząc właśnie kokardkę.

Opisane wyżej rozwiązania prawdopodobnie stosowali także mężczyźni. Dzisiaj na damskiej bieliźnie pojawiają się nie tylko kokardki, ale również wisiorki i inne ozdoby i faktycznie mają funkcję jedynie dekoracyjną.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tarzhanova/Getty Images

Pozostałe wiadomości