Materiał promocyjny

Jak kolagen wpływa na naszą skórę? Ekspertka tłumaczy

Jak kolagen wpływa na naszą skórę? Ekspertka tłumaczy
Jak kolagen wpływa na naszą skórę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kolagen stał się niezwykle popularny. Szukamy go w suplementach oraz w produktach do pielęgnacji. Dlaczego jest tak istotny dla naszej skóry? O tym opowiedziała nam dr n med. Malwina Zasada-Kisiel, NAOS Scientific & Training Manager.

Kolagen i jego właściwości

Kolagen jest białkiem, które najobficiej występuje w naszym organizmie. Jak przyznała dr n med. Malwina Zasada-Kisiel, odpowiada za powstawanie tkanki łącznej oraz za budowę m.in. kości, mięśni, chrząstek, ale i naszej skóry. Zapewnia mocną, sprężystą i odporną formę tkanek.

- Faktycznie, z naukowego punktu widzenia uważa się, że zmiana ilości kolagenu, która postępuje wraz z wiekiem, z naturalnym procesem starzenia oraz zmiany jego w strukturze powodują pojawienie się zmarszczek – powiedziała.

Co więcej, dr n med. Malwina Zasada-Kisiel wyjaśniła także, że aby kolagen działał w kremach czy w serum, musi mieć konkretne składniki. Jakich zatem pozycji szukać w składzie produktów pielęgnacyjnych?

- Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę to, jaka jest budowa kolagenu i też ile typów kolagenu występuje w skórze. Rozpatrując ich budowę, musimy widzieć je jako cząsteczki bardzo duże, zbudowane nawet z tysiąca aminokwasów. Dzięki rozwojowi chemii kosmetycznej i kosmetologii pojawiają się w kosmetykach rozwiązania z wykorzystaniem peptydów. To są takie cząsteczki, które zbudowane są z mniejszej ilości aminokwasów, ale swoją budową i strukturą nawiązują do tych elementów, które budują właśnie m.in. nasz naturalnie występujący kolagen. Peptydy najczęściej stosowane w kosmetologii i dermatologii, działają jak małe przekaźniki biologiczne, przekazując komórkom skóry sygnały lub instrukcje do wykonywania konkretnych funkcji, tj. zwiększanie produkcji niezbędnych składników w skórze, takich jak kolagen – powiedziała.

Kolagen – jak go stosować?

Często zastanawiamy się także, jak prawidłowo stosować kolagen, aby przynosił pożądane efekty. W sieci znaleźć możemy bowiem wiele odmiennych teorii.

- Kolagen, kwas hialuronowy, gliceryna, które tak, aplikowane na wilgotną skórę będą efektywnie wiązać tę wodę z powierzchni skóry i dawać uczucie nawilżenia. Natomiast jeżeli pytamy o pobudzanie mechanizmu funkcjonowania naszej skóry głębiej, aktywniej, no to rozmawiamy wtedy o peptydach i tutaj to działanie zupełnie inaczej wygląda – powiedziała.

Na pytanie, czy produkty z kolagenem możemy stosować latem, gdy nasza skóra narażona jest na promienie słoneczne, odpowiedziała: Tak, można stosować kosmetyki z kolagenem, ale i z peptydami, których zadaniem jest stymulowanie produkcji białek w skórze.

Warto podkreślić, że wszystkie składniki stosowane w produktach kosmetycznych - zarówno te aktywne, jak i bazowe - pełnią istotną rolę w ich działaniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?