Farbowanie włosów szamponetką. Jak właściwie przeprowadzić zabieg koloryzacji w domu?

Dwie kobiety, jedna drugiej maluje włosy farbą
Jak farbować włosy szamponetką
Źródło: AscentXmedia/Getty Images
Samodzielne farbowanie włosów w domu jest dużo tańszym rozwiązaniem niż wizyta u fryzjera, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się wiele kobiet. Szamponetka jest produktem, dzięki któremu metamorfozę na głowie możemy przeprowadzić szybko i bezpiecznie.

Choć sam zabieg jest dziecinnie prosty, wiele osób wykonuje go niewłaściwie. Jakich błędów unikać, aby farbowanie szamponetką było zwieńczone sukcesem? Czy włosy przy użyciu tego produktu można rozjaśnić? Czy szamponetka pokryje siwe włosy? Czy z jej pomocą możemy osiągnąć efekt ombre i pasemka?

Jak farbować włosy szamponetką?

Domowe farbowanie włosów może się udać i przenieść nam oczekiwany efekt, jeśli tylko będziemy wiedzieli, jak się do tego prawidłowo zabrać. Szamponetka jest produktem bardzo lubianym przez kobiety z prostego powodu: jest tania, bezpieczna i prosta w użyciu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że daje krótkotrwały efekt.

Jak nałożyć szamponetkę? Dobra wiadomość jest taka, że produkt po otwarciu jest gotowy do użycia. Nie trzeba więc mieszkać składników, jak ma to miejsce w przypadku farby.

Dla bezpieczeństwa zaleca się włożyć jednorazowe foliowe rękawiczki. Ważna uwaga: tak jak w przypadku standardowej farby, przed użyciem produktu zaleca się wykonać próbę uczuleniową. Jeśli ma się włosy sięgające do ramion, powinna starczyć jedna saszetka, jeśli dłuższe, warto zaopatrzyć się w co najmniej dwie. Zazwyczaj produkt aplikuje się na umyte i zwilżone włosy, chyba że na co innego wskazuje informacja na opakowaniu.

Należy wetrzeć produkt we włosy masując je aż do utworzenia piany, dokładnie tak, jakbyśmy myli głowę. Produkt pozostawiamy na włosach na taki czas, jaki zaleca producent. Zazwyczaj jest to ok. 20-40 minut. Po upływie tego czasu należy umyć głowę - płukać włosy do momentu, aż woda będzie czysta. Mimo że szamponetka nie wnika w głąb włosa, a jedynie „otula” go barwnikiem, można po zakończeniu zabiegu zastosować maseczkę lub odżywkę nawilżająco-odżywczą. Na pewno nie wpłynie ona na wypłukanie pigmentu, a może poprawić kondycję włosów.

Farbowanie końcówek szamponetką

Jak zafarbować końcówki szamponetką? Jest na to sprawdzony sposób. Wystarczy związać włosy w kitkę i zanurzyć w szamponie koloryzującym jedynie końcówki. Następnie, aby nie pobrudzić ubrania, należy je owinąć folią lub umieścić w plastikowym woreczku spiętym gumką i odczekać czas zalecany przez producenta.

Efekty farbowania włosów szamponetką

Przystępując do farbowania szamponetką należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie jest to produkt, którym można radykalnie zmienić barwę włosów. Służy on raczej do odświeżenia obecnego koloru. Włosy pomalowane szamponetką nabierają blasku i witalności. Efekt będzie naturalny, jeśli wybierze się odcień o kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy od tego, który ma się obecnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy szamponetka zmienia kolor włosów? Tak, jeśli zabieg wykonamy niewłaściwie. Drastyczne posunięcia kolorystyczne mogą zakończyć się nieprzyjemnymi skutkami. Może się okazać, że w efekcie tego eksperymentu włosy uzyskają dziwny odcień, do którego przyjdzie nam się przyzwyczajać przez długie tygodnie. Nie warto więc ryzykować, poddając farbowaniu odcieniami ciemnego brązu wyjściowy kolor blond. W takim przypadku finalny rezultat będzie daleki od oczekiwań.

Farbowanie ciemnych włosów szamponetką

W przypadku włosów bardzo ciemnych użycie szamponetki celem zmiany koloru mija się z celem, bo efekt będzie ledwo zauważalny. Szamponetka nie nadaje się także do farbowania siwych włosów. Barwnik bowiem nie wnika w łuskę włosa, więc już po jednym umyciu możemy znów widzieć na głowie „srebrne odrosty”. Produkt nie jest także polecany do wykonywania zabiegu baleyage. Mokre włosy trudniej byłoby podzielić na pasma, a do tego efekt zniknąłby już po kilku myciach.

Farbowanie typu ombre szamponetką

Ombre szampoteką to także mało trafny pomysł. Przyczyna jest prosta - różnica kolorów, na jakiej w tym przypadku nam zależy, jest po prostu mało widoczna. Farbowanie końcówek włosów szamponetką ma sens jedynie, jeśli wybieramy szampon koloryzujący na specjalne okazje w wyrazistym odcieniu np. różu, czerwieni, błękitu czy fioletu. To dość odważne rozwiązanie, ale intensywność barwy powoduje, że efekt jest widoczny gołym okiem. Na takie malowanie włosów szamponetką decyduje się wiele młodych dziewczyn inspirowanych gwiazdami eksperymentującymi z kolorem fryzury.

Rozjaśnianie włosów szamponetką nie jest wykonalne z prostej przyczyny - produkt nie ma w swoim składzie utleniaczy. Użycie jaśniejszego odcienia, najlepiej takiego o 2-3 tony, da jedynie efekt delikatnej poświaty, a nie spektakularnej metamorfozy na głowie.

Zobacz wideo: Tak trenują gwiazdy

Tak trenują gwiazdy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AscentXmedia/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości