Włosy

Jak często farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?

Włosy

Aktualizacja:
art159/Getty Images

Wiele kobiet zastanawia się, jak często można farbować włosy, aby nie spowodować pogorszenia się ich kondycji. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależy nie tylko od rodzaju składników danego produktu do koloryzacji, ale również od rodzaju włosów.

Z racji oszczędności dużo pań decyduje się na wykonywanie zabiegów fryzjerskich w domu. Jednym z nich jest właśnie farbowanie włosów. Częstotliwość wykonywania koloryzacji uzależniona jest od tempa wzrostu i ogólnej kondycji włosów, a także ich odcienia. Istotny jest też produkt, jakiego się do tego używa. Dlatego też inny jest upływ czasu między farbowaniami, jeśli do koloryzacji używa się henny, a inny w przypadku farb z amoniakiem. Jak zatem dobrze wyważyć częstość malowania, aby nie narazić czupryny na szkodę?

Jak często można farbować włosy farbą bez amoniaku?

Wiele mówi się o szkodliwym wpływie amoniaku na włosy. Wysuszenie, jakie powoduje, przekłada się na ich łamliwość. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej na drogeryjnych półkach można zobaczyć produkty pozbawione tego składnika. Jego brak nie oznacza jednak, że koloryzację można wykonywać zawsze, kiedy przyjdzie ochota na kolorystyczną metamorfozę. Jak często farbować włosy? Producenci tego rodzaju produktów zwykle określają na opakowaniu czas, jaki musi upłynąć, aby bezpiecznie można było powtórzyć zabieg. Dla farb trwałych zwykle jest to 4–8 tygodni (taki czas zalecają także profesjonalni fryzjerzy). Przed koloryzacją warto zapoznać się z listą przeciwwskazań oraz koniecznie zrobić test uczuleniowy. Ponadto ważne jest, jak długo pozostawia się tego rodzaju produkt na głowie. Jeśli zapomni się go zmyć po zalecanym przez producenta czasie, może to spowodować zniszczenie włosów (będą wypadać lub będą bardzo przesuszone), ponieważ w cebulki wniknie zbyt dużo niekorzystnych dla nich substancji.

Zasada co do tego, jak często farbować włosy, jest nieco inna dla pań, które zdecydowały się wcześniej na trwałą ondulację. Taki zabieg zmienia strukturę włosa, więc farbowanie w niedalekim odstępie czasu od zabiegu nie jest korzystne dla kondycji włosa.

Jak często farbować odrosty?

Różnica w kolorze sprawia, że włosy nie prezentują się atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli odrost jest siwy. Siwe włosy dodają lat, a tego panie zwykle chcą za wszelką cenę uniknąć. Impulsem jest natychmiastowe sięgnięcie po farbę, która szybko i skutecznie ukryje ten mankament. Warto jednak wiedzieć, jak często farbować siwe odrosty i jak robić to prawidłowo, jeśli zabieg wykonuje się w domowym zaciszu, a nie u profesjonalisty. W wielu instrukcjach farb drogeryjnych sugeruje się, żeby pokryć odrost farbą i odczekać zwykle około 20 minut i resztę produktu nałożyć na pozostałą część włosów. Eksperci fryzjerstwa twierdzą jednak, że takie postępowanie niszczy włosy, zwłaszcza gdy robi się to co miesiąc. W związku z tym można zastosować prosty trik polegający na tym, że tuż przed spłukaniem farby z odrostów zwilża się czubek głowy i wmasowuje kolor na całej długości włosów, pozostawiając go na około 5 minut. W konsekwencji pigment odświeży odcień, ale nie wniknie zbyt głęboko w strukturę włosa, a tym samym nie narazi go na osłabienie.

Jak często można farbować włosy henną?

Częsta chemiczna koloryzacja odbija się na kondycji włosów. Zawarte w farbach substancje niejednokrotnie je wysuszają, sprawiając, że częściej się łamią i rozdwajają czy też nadmiernie puszą. Wiele kobiet za zamiennik dla farb uznaje hennę, która oprócz nadawania koloru pielęgnuje włosy. Posiada ona w składzie witaminy A i D, a także cynk i żelazo oraz kwas linolowy. Ten zdrowszy odpowiednik farby to barwnik, który uzyskuje się z pędów i liści rośliny zwanej lawsonia bezbronna. Rozdrobnione, a następnie ugotowane są poddawane procesowi suszenia. Powstaje w ten sposób produkt, który po wymieszaniu z wodą zamienia się w papkę. Po upływie odpowiedniego czasu nakłada się ją na włosy w celu odświeżenia ich koloru. Mimo że taki zabieg jest bezpieczniejszy dla włosów, nie każda kobieta wie, jak często można farbować włosy henną. Okazuje się, że – podobnie jak w przypadku farb chemicznych – nie można przesadzać z częstością wykonywania tego zabiegu. Należy też pamiętać, że przy użyciu tego ziołowego produktu nie nie da się całkowicie zmienić odcienia włosów. Naturalny kolor zostanie za to subtelnie podkreślony. Warto też mieć na uwadze, że po koloryzacji przy użyciu henny konieczna jest właściwa pielęgnacja, ponieważ włosy po zabiegu mogą się nadmiernie przesuszać. Minusem tego zabiegu jest mało przyjemny zapach produktu, a także trudny do przewidzenia efekt, który zależny jest od zabiegów, jakim wcześniej były poddawane włosy, oraz stopnia zniszczenia struktury włosa. Wiele osób zniechęca do henny długi czas trzymania produktu na głowie (nawet do 2 godzin). Podsumowując, na pytanie, jak często farbować włosy henną, można odpowiedzieć – tak często, jak pozwala ich kondycja.

Zobacz także:

Jak samodzielnie ściąć włosy w domu? Mistrzowskie rady Macieja Maniewskiego

Olejowanie - prosty sposób na piękne włosy. Trycholog: "Bardzo ważna jest systematyczność"

Bawełniane frotki czy gumki-sprężynki? Na pewno nie recepturki! Co jest lepsze dla naszych włosów?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości