Gościem naszego programu był dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń. Poruszyliśmy temat maseczek, a konkretnie tego, co się na nich znajduje – na maseczkach można bowiem odkryć mnóstwo szkodliwych bakterii. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim wymieniając je. Jak często? Rozwiewamy wątpliwości.
Maseczki pełne bakterii
Wiemy, że na maseczkach osadza się całe mnóstwo bakterii. W końcu, nosimy je codziennie, także w przestrzeni publicznej. Jak tego uniknąć i sprawić, by maseczki pomagały, ale nie szkodziły?
Maseczki nie powinny być przede wszystkim, to jest chyba najważniejsze, używane dłużej niż pozwala na to producent. Maseczka noszona kilka dni zamiast kilka godzin może stać się źródłem wielu problemów, chociażby zmian ropnych na twarzy, alergii czy podrażnień skóry. Druga sprawa to maskę trzeba nosić na nosie i na ustach
- powiedział ekspert i zademonstrował, jak poprawnie nosić maseczkę chirurgiczną.
Maseczki chirurgiczne a maseczki bawełniane - które z nich są skuteczniejsze?
Maseczkę chirurgiczną powinniśmy nosić od dwóch do czterech godzin.
Potem trzeba ją wyrzucić. Nie można jej uprać ani wyprasować
- mówi dr Grzesiowski.
Jak ekspert ocenia maseczki tekstylne?
Taką maseczkę z trzech warstw, ma bawełnę w środku, na zewnątrz, a wewnątrz między tymi dwoma warstwami jest jeszcze filtr polistyrenowy, to jest maseczka, która może być używana też około 2-3 godzin, a potem musi być wyprana w temperaturze co najmniej 60 stopni i wtedy wirus jest nie tylko wypłukany, ale i termicznie unieszkodliwiony
- wyjaśnił dr Grzesiowski.
Tym samym, wysyłając dzieci do szkoły, powinniśmy zaopatrzyć je nie w jedną, ale przynajmniej w dwie maseczki.
Istnieją również maski z filtrem przeznaczone dla osób, które pracują w nich przez cały dzień. Model ten również został zaprezentowały przez doktora. To maska fp2, maska twarzowa.
Tę maskę można używać osiem godzin bez przerwy
- dodał.
Jak przechowywać maseczkę, jeśli dojdzie do sytuacji, że będziemy musieli ją zdjąć już po np. godzinie, a nie po ośmiu?
Najprostszy sposób to torebka foliowa zamykana
- kwituje.
Chodzi przede wszystkim o to, aby nikt tej maseczki w tym czasie nie użył.
Pamiętajmy, że w 1mm śliny każdy z nas ma miliard różnych bakterii. Nasza ślina nie jest jałowa. One nam nie szkodzą, ale już innej osobie mogą zrobić krzywdę
- przestrzegł dr Grzesiowski.
Co również istotne, maseczka chirurgiczna chroni głównie osoby znajdujące się wokół tej, która ją nosi. Model z filtrem zaś wpływa ochronnie także na tych, którzy mają ją na sobie. Warto więc w niego zainwestować.
Przypomnimy również, że wszystkie zalecenia, która zostały zaprezentowane będą skuteczne pod warunkiem, że maski nie będziemy zdejmować. Należy przez cały czas zakrywać nią usta i nos – tylko w ten sposób skutecznie zmniejszymy ryzyko zakażenia koronawirusem.
Zobacz także:
Maseczki w szkołach obowiązkowe? Wirusolog: "Starsze dzieci to są już młodzi dorośli"
Iga Świątek 17. rakietą świata. Komentator: "Wyścig o miano Sportowca Roku będzie dosyć zacięty"
"Była zdezorientowana i bosa". Po ponad roku odnaleziono modelkę, która zaginęła w Nowym Jorku
Autor: Anna Mierzejewska