Maseczki w szkołach obowiązkowe? Wirusolog: "Starsze dzieci to są już młodzi dorośli"

Chłopiec w maseczce przy szkolnej tablicy
Imgorthand/Getty Images
Źródło: E+

Noszenie maseczek w szkołach powinno być obowiązkowe - uważają eksperci Polskiej Akademii Nauk. Dlatego apelują o wprowadzenie takiego nakazu i zmianę organizacji lekcji. Według nich, może to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że wydało nowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały wprowadzone na terenie całej Polski.

PAN: obowiązkowe maseczki w szkołach

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce interdyscyplinarny zespół doradczy PAN ds. COVID-19 opracował nowe zalecenia dla szkół . Zdaniem ekspertów, żeby uniknąć zamykania placówek, starsi uczniowie powinni się uczyć w maseczkach.

W przypadku małych dzieci sensowność noszenia maseczek w szkołach można podważyć, ponieważ nie rozumieją, co się dzieje i nie będą nosiły ich prawidłowo. Starsze dzieci to są już młodzi dorośli

– mówił Radiu ZET wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć, który jest wiceszefem tego zespołu.

Według ekspertów Polskiej Akademii Nauk, dobrym rozwiązaniem byłyby też wyznaczenie przerw międzylekcyjnych w różnych porach dla różnych klas . Chodzi o to, by ograniczyć kontakty uczniów z różnych klas na szkolnym korytarzu.

Zalecenia MEN i GIS dla strefy żółtej i czerwonej

Od soboty 10 października br. zasady ze strefy żółtej zostały wprowadzone na terenie całego kraju. W związku z tym resort edukacji przypomniał o zaleceniach MEN i GIS dla dyrektorów szkół i placówek, które obowiązują w strefie czerwonej i żółtej.

Do najważniejszych należą:

  • ustalenie godziny przychodzenia klas do szkoły w odstępach np. co 5, 10 minut, tak aby nie gromadzić uczniów w jednym miejscu w tym samym czasie
  • ustalenia godziny rozpoczynania zajęć dla klas np. co godzinę
  • ustalenie stałych sal lekcyjnych dla poszczególnych klas, czyli jedna sala do dyspozycji jednej klasy na wszystkie zajęcia
  • ograniczenie do minimum przychodzenia i przebywania osób trzecich w szkole.

Dyrektor może również wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa na korytarzach szkolnych, w szatniach, na zajęciach praktycznych.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, GIS i Ministerstwa Zdrowia

Nadal w mocy pozostają wytyczne MEN, GIS i resortu zdrowia dotyczące organizacji pracy szkół i placówek w zakresie higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, gastronomii, organizacji pracy burs/internatu, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy.

MEN zapewnia, że stale monitoruje sytuację w szkołach i placówkach oraz analizuje statystyki dotyczące przechodzenia szkół w tryb zdalny i mieszany. Dane te codziennie się zmieniają. Obecnie około 98 proc. szkół pracuje w systemie tradycyjnym.

Dodatkowe zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych znajdują się na stronie resortu.

„Za dwa, trzy tygodnie system nie wytrzyma”. Lekarze ostrzegają przed brakiem wykwalifikowanego personelu do obsługi respiratorów. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Co nam grozi za brak maseczki? Rzecznik KGP: "Skończy się cwaniactwo"

Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki? Odpowiada ekspert

Nie miej tego w nosie i zakładaj prawidłowo maseczkę. "Nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną moc może mieć kichanie"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, Radio ZET

podziel się:

Pozostałe wiadomości