Już dzisiaj piątek trzynastego. Kombinacja ta przez większość Polaków uważana jest za szczególnie pechową. Czy słusznie? Jakie przesądy są związane z tym dniem? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Astrologia i ezoteryka
Astrologia i ezoteryka
Piątek trzynastego - skąd pochodzi?
Złego nimbu trzynastka nie ma od dzisiaj. Kultura Europy jest zbudowana na starych, dobrych, sprawdzonych zasadach opartych na cykliczności i powtarzalności.
Gwarancją ładu, harmonii i stabilizacji jest w naszej tradycji "dwunastka". Mamy dwanaście miesięcy w roku, dwanaście godzin dnia i dwanaście godzin nocy, dwanaście wigilijnych potraw, dwunastu olimpijskich bogów, dwanaście znaków zodiaku, dwunastu apostołów. Tuzin stał się niejako uświęcony, a zatem reprezentuje sferę sacrum.
Trzynastka jest liczbą, która wychodzi poza ramy, jest dodana ponad coś ustalonego, a zatem staje się niebezpieczna, wprowadza chaos i nieład, a w związku z tym szeroko rozumiane kłopoty. Opowieść o królu Francji Filipie Pięknym, który miał przeprowadzić aresztowania na członkach zakonu templariuszy właśnie w piątek trzynastego, urosła do rangi wydarzenia, które ma wytłumaczyć pechowość tego dnia.
Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że piątek był dniem poświęconym Wenus, bogini miłości, a bliżej słowiańskich terenów - Bogini Matce. Kobiety miały zwyczaj spotykać się w piątki na ploteczkach, miłosnych czarach oraz rozrywce, we własnym gronie. Żeby to uniemożliwić, po wprowadzeniu na te tereny chrześcijaństwa uczyniono z piątku dzień postu i wspomnienie męki Chrystusa. Dzień Wenus sprzyja wzrastaniu kobiecej mocy, a wywracająca stary ład do góry nogami "trzynastka" może stworzyć szczególnie niebezpieczne połączenie w stylu "kobiecej rewolucji".
Wielu możnym tego świata, którymi w tamtych czasach byli oczywiście mężczyźni, celebrowanie przez kobiety swojej mocy, bardzo się nie podobało. Zatem stwierdzono, że w piątek czarownice czczą siły ciemności. Do tego mamy wprowadzającą chaos "trzynastkę" i... bigos gotowy!
Najpopularniejsze przesądy na piątek trzynastego
Tego dnia, według ludowych wierzeń, nie powinno się w szczególności:
- przechodzić pod drabiną, bo może to przynieść zły los,
- rozsypywać soli, co świadczyć będzie o chorobie i kłótniach w rodzinie,
- zgubić pieniędzy, co wróży same straty w najbliższej przyszłości,
- pokłócić się z partnerem/partnerką, bo może to spowodować szybkie rozstanie,
- otworzyć w domu parasolki, co wróży kłopoty ze zdrowiem członków rodziny,
- zbić szklanego przedmiotu, w szczególności lustra, ponieważ przyniesie to siedem lat nieszczęścia,
- spotkać osoby duchownej, zakonnika bądź zakonnicy, gdyż wróży to rychłą chorobę bądź śmierć w rodzinie (kiedyś pielęgniarkami były głównie siostry zakonne i dlatego ich obecność świadczyła o chorej osobie w okolicy).
Szczególne szczęście w piątek trzynastego ma przynieść:
- spotkanie kominiarza, co daje znak o rodzinnym szczęściu, dobrych zbiegach okoliczności i korzystnym losie (niezwykłym świadectwem tego, że Fortuna będzie się do nas uśmiechać jest znalezienie bądź oderwanie guzika z kominiarskiego uniformu),
- znalezienie jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, co świadczyć ma o rychłym wzbogaceniu się,
- znalezienie czterolistnej koniczyny, którą koniecznie powinniśmy umieścić w portfelu wśród banknotów,
- znalezienie białego piórka,
- przybłąkanie się bezpańskiego psa lub kota, który od tej pory przeganiać będzie wszelkiego pecha, smutki i nieszczęścia.
Zobacz także:
- Piątek trzynastego. Mit, przesąd czy prawda?
- Piątek 13-ego: pechowy czy szczęśliwy? "Połączenie trzynastki i piątku daje nam wybuchową energię"
- Czy dziecko urodzone w piątek 13 maja będzie pechowe?
Autor: Astrolog Merkurja
Źródło zdjęcia głównego: mbbirdy/GettyImages