Horoskop

Czym są przepowiednie? Jakie są rodzaje i o czym mówią przepowiednie?

Horoskop

Autor:
Adrian
Adamczyk
Przepowiadanie przyszłości

Przepowiednie mówią nam o rzeczach, które mają się wydarzyć w bliższej lub dalszej przyszłości. W okolicach końca roku szczególnie często wracamy do przepowiedni mówiących o tym, co ma się wydarzyć w danym roku – czy będzie dla nas łaskawy czy wręcz przeciwnie. W tym okresie powracamy również do przepowiedni związanych z końcem świata.

Przepowiednie są na tyle popularne, że co jakiś czas pojawiają się nowe. Jest też ich kilka rodzajów – są przepowiednie dla Polski i dla świata. Są również przepowiednie andrzejkowe dla dzieci, które mają przepowiedzieć im między innymi to, kim będą w przyszłości, ile będą miały dzieci i jak będzie miała na imię ich druga połówka. Co warto wiedzieć o przepowiedniach?

Czym są przepowiednie?

Już w starożytności przepowiednie miały duże znaczenie dla ludzi. Ich szczególnym rodzajem były proroctwa, czyli informacje przekazywane przez bogów za pośrednictwem ludzi. Przepowiednie zawsze dotyczą przyszłości, tego co ma się wydarzyć w bliżej nieokreślonym czasie. Niejednokrotnie informacje zawarte w przepowiedniach można interpretować na wiele sposobów, gdyż nie są one zawsze przekazywane w jasny sposób. Przykładem mogą być chociażby przepowiednie Nostradamusa, z których wiele do dziś stanowi zagadkę. Próby ich interpretacji odnoszą się do różnych wydarzeń z historii ludzkości. Dawniej przyszłość próbowano odczytywać z gwiazd, dlatego przepowiednie i astrologia są silnie kojarzone ze sobą, co widać chociażby współcześnie, patrząc na popularność różnego rodzaju horoskopów. O popularności różnego rodzaju przepowiedni świadczyć może fakt, że do tej pory wielu ludzi w nie wierzy. Pojawiają się też nowe osoby wieszczące przyszłość dla całej ludzkości.

Zobacz wideo: Magię starosłowiańską stosuje na co dzień

Magię Starosłowiańską stosuje na co dzień
Magię Starosłowiańską stosuje na co dzień Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak przepowiada się przyszłość?

Przyszłość przepowiadać można z wielu rzeczy. Dawniej wróżbici przepowiadali ją na podstawie zjawisk zachodzących w przyrodzie, np. lotu ptaków czy ze zwierzęcych wnętrzności. Popularne było również przepowiadanie przyszłości z dymu czy ognia albo wody, kości. Wróżono też z gwiazd i przedmiotów, którym przypisywano magiczne właściwości, np. z kart (tarot, a także przepowiednie anielskie), a także kamieni runicznych. Dość popularne stało się wróżenie z fusów albo dłoni, na których ma być zapisana cała nasza droga życiowa.

Przepowiednie chrześcijańskie

W większości religii i wierzeń pojawiają się przepowiednie oraz prorocy. W chrześcijaństwie możemy spotkać się z wieloma przepowiedniami dotyczącymi m.in. końca świata. Do jednych z najczęściej omawianych, z uwagi na swoje znaczenie oraz tajemniczość, należą Sekrety Fatimskie. Do objawienia, w którym zostało przekazane proroctwo, doszło 13 października 1917 r. w Fatimie. Matka Boska ukazała się wtedy dzieciom. Jednej z dziewczynek, Łucji, przekazała tzw. tajemnice Fatimskie, czyli trzy przepowiednie dotyczące piekła i przewidujące wybuch II wojny światowej. Trzecia tajemnica fatimska wiązana jest z przepowiednią związaną z zamachem na papieża Jana Pawła II. Wiele z chrześcijańskich przepowiedni nawiązuje do wizji końca świata. Najsłynniejsze są wizje zawarte w Apokalipsie św. Jana, części Nowego Testamentu. Wizje końca świata pojawiają się również w innych religiach. Mówią o nich m.in. przepowiednie buddyjskie. Według nich koniec świata ma się rozpocząć, gdy Ziemia osiągnie wiek 6 miliardów lat.

Samospełniająca się przepowiednia

Szczególnym rodzajem przepowiedni jest samospełniająca się przepowiednia. Co to takiego? O samospełniającej przepowiedni możemy mówić w sytuacji, gdy pod wpływem pewnych informacji (najczęściej pochodzących z wiarygodnych źródeł) postępujemy w taki sposób, że realizuje się treść tych informacji i przewidywań związanych z konkretnymi wydarzeniami lub osobami. Najczęściej jest to działanie podświadome, mimowolne. Niekiedy ma tutaj zastosowanie również zasada działania efektu owczego pędu, jeśli przepowiednia dotyczy większej grupy osób, a nawet całego społeczeństwa. Pod wpływem zachowań innych osób robimy to samo co oni, dzięki czemu dochodzi do realizacji treści przepowiedni.

Przepowiednie w sztuce

Przepowiednie bardzo silnie oddziałują na naszą wyobraźnię. Dlatego nie dziwi fakt, że różnego rodzaju twórcy sięgają po tę tematykę. Nawiązania do przepowiedni możemy znaleźć w literaturze, malarstwie czy filmie. Jednym z najsłynniejszych motywów o tej tematyce są przepowiednie czarownic w sztuce Williama Szekspira – „Makbet”. To właśnie ich przepowiednie stają się „siłą napędową” kolejnych wydarzeń w dramacie. Motyw proroctwa można odnaleźć również w „Dziadach” Adama Mickiewicza. Przepowiednie odnajdziemy również w kinie – wiele filmów, szczególnie o tematyce katastroficznej lub apokaliptycznej, opiera się na prawdziwych lub tworzonych na potrzeby scenariusza przepowiedniach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Olena Ruban / Getty Images

Pozostałe wiadomości