Zofia Merle nie żyje. Aktorka znana z filmów Barei miała 85 lat

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Odeszła Zofia Merle. Widzowie z pewnością pamiętają ją z ról w kultowych produkcjach Stanisława Barei. Wystąpiła m.in. w filmie "Miś" czy w serialu "Alternatywy 4". Związek Artystów Scen Polskich przekazał informację o śmierci artystki za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zofia Merle - kariera

Zofia Merle była polską aktorką filmową, serialową i teatralną. Gwiazda kina urodziła się 30 marca 1938 roku w Warszawie. Debiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków. Przez wiele lat występowała na deskach Teatru Komedia, a także w Teatrze Dramatycznym w Elblągu.

Dużą popularność przyniosły jej role w komediach Stanisława Barei, zagrała m.in. w filmach "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" i "Misiu", a także w serialach "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Wystąpiła też w produkcjach takich, jak "Chłopi" Jana Rybkowskiego, "Nocach i dniach" Jerzego Antczaka, "Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra czy "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera" Wojciecha Jerzego Hasa.

Zofia Merle nie żyje

W 2013 roku gwiazda kina przeżyła wielką tragedię. Zmarł jej syn Marcin, miał zaledwie 42 lata. Przyczyną jego śmierci był rak trzustki. Z kolei w 2021 roku odszedł mąż artystki, znany aktor Jan Mayzel.

13 grudnia 2023 roku media obiegła wiadomość o śmierci Zofii Merle. Miała 85 lat. Artystka długo zmagała się z ciężką chorobą. Związek Artystów Scen Polskich za pośrednictwem Facebooka przekazał smutną wiadomość. - Z przykrością informujemy, że odeszła Zofia Merle - aktorka znana z filmów m.in. Andrzeja Barańskiego, Jerzego Antczaka, Kazimierza Kutza, Sylwestra Chęcińskiego. Debiutowała w warszawskim teatrze Studenckim Teatrze Satyryków. Do teatru zawodowego przyciągnął ją Konrad Swinarski, obsadzając w „Operze za trzy grosze" w Teatrze Współczesnym. Wiele lat była związana z warszawską "Komedią", w roku 1984 Stanisław Tym zaangażował ją do Teatru Dramatycznego w Elblągu. Pracowała z Tymem w wystawianych w Warszawie: "Pralni" (Zmianowa), "Mississippi" (Bufetowa). Przez wiele lat współpracowała z Teatrem "Scena Prezentacje" Romualda Szejda. Merle zasłynęła jako aktorka w komediach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" (1978), "Miś" (1980), "Alternatywy 4" (1984), "Zmiennicy” (1986). Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów jak: Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała też w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" i w "Klanie".

Na koniec wpisu odczytujemy krótkie słowa wyrażające głęboki smutek z powodu odejścia Zofii Merle: "Ogromny żal... [*]".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta, Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana