Wojciech Mann - historia legendy polskiego dziennikarstwa muzycznego

Krótka piłka z Wojciechem Mannem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, satyryk, aktor, pedagog, autor tekstów piosenek. Wojciech Mann to legenda polskiego dziennikarstwa i ikona świata mediów. W radiu zadebiutował już jako 17-latek, jego głos mogliśmy usłyszeć także w "Shreku" oraz w jednym z kultowych programów muzycznych. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Jak wyglądała jego droga zawodowa i prywatna?

Wojciech Mann – legenda dziennikarstwa muzycznego

Wojciech Mann przyszedł na świat 25 stycznia 1948 r. w Świdnicy, dzieciństwo spędził jednak w Warszawie. Dość szybko zaczął udzielać się artystycznie, występując m.in. w zespole "Gawęda". W latach 60. wyjechał do Londynu, gdzie pracował w biurze podróży. Zatrudniony był także na stanowisku pracownika obsługi hotelowej, barmana, a także robotnika. Najbliższa była mu jednak muzyka. W stacji radiowej zadebiutował już jako 17-latek, związał się wówczas z lokalną Rozgłośnią Harcerską. Kilka lat później rozpoczął filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów nie zapomniał o pasji i rozpoczął współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia. Prowadził autorskie audycje tj. "Magazyn 4/4", "Mój magnetofon", "Poranek z radiem", "Baw się razem z nami", "Muzyczna poczta UKF", "W tonacji Trójki", "Zapraszamy do Trójki", "Bielszy odcień bluesa", "Między dniem a snem", "Radio Mann", "Manniak niedzielny", "Manniak po ciemku", "Tanie granie (na śniadanie)", "Piosenki bez granic". Lata 70. przynosiły nowe propozycje zawodowe. Wkrótce Mann rozpoczął współpracę z Programem II Telewizji Polskiej, a wraz z Janem Chojnackim prowadził pierwszy w program telewizyjny poświęcony muzyce rockowej - "Non Stop Kolor". Od 1994 roku był gospodarzem programu typu talent-show. Od 2005 r. znany był telewidzom jako prowadzący "Dużych dzieci". Dziennikarz wiele lat współpracował też z "Dużym Formatem" , "Elle" czy "Polityką" oraz tworzył rubrykę "Monday Manniak", na której potrzeby tłumaczył teksty zagranicznych piosenek.

W marcu 2020 odszedł z Trójki, w kwietniu zaś zaangażował się w projekt stworzenia stacji Radio Nowy Świat, zainicjowany przez spółkę "Ratujmy Trójkę". Stacja zaczęła nadawać w lipcu 2020, a Wojciech Mann rozpoczął prowadzenie programów: "Poranna Manna", "Mała kawa" i "Bez kolejki".

Wojciech Mann – życie prywatne

Dziennikarz chroni swoją prywatność i nie dzieli się osobistymi newsami. Wiemy jednak, że był trzykrotnie żonaty. Ostatnią miłością jest Ewa Bańska, z którą ma syna Marcina. Dorosły już potomek poszedł w ślady ojca. Pełni funkcję menadżera dziennikarza. Razem prowadzą także audycję "Poranna Manna" w Radiu Nowy Świat. Jest też gospodarzem autorskiego programu radiowego "Próby lot".

- Sądzę, że udało nam się wychować kulturalnego młodego człowieka, który słyszy i rozumie, co się do niego mówi, sam ładnie mówi i dobrej muzyki słucha - mówił Wojciech Mann na łamach "Gali".

Wojciech Mann – ciekawostki

Nie każdy wie, że Wojciech Mann jest autorem tekstów piosenek m.in. "Znajdziesz mnie znowu" Zbigniewa Wodeckiego, "Bright Days Will Come" Urszuli Sipińskiej oraz "Ja nie mogłam mieć serc dwóch" Anny Jantar. Był też lektorem filmów dokumentalnych, przedstawiających historię muzyki rozrywkowej. Jego głos mogliśmy usłyszeć także w drugiej i trzeciej części bajki "Shrek", gdzie dubbingował Doris, siostrę Kopciuszka. Użyczył swojego głosu także do gier komputerowych. Na swoim koncie ma także produkcje filmowe, w których pojawił się jako aktor. Wraz z Krzysztofem Materną założył przedsiębiorstwo MM Communications, działające w branży promocyjnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości