W każdym fachu nastaje moment, w którym mistrzowie łączą w pracy siły ze swoimi dawnymi uczniami. Podobnych sytuacji doświadcza Wojciech Malajkat, który od wielu lat najpierw przygotowuje młodych adeptów sztuki do wykonywania zawodu aktora, a następnie spotyka ich na swojej ścieżce zawodowej. O tym, jak zwykle ewoluują tego rodzaju znajomości, profesor opowiedział w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską.
Zmiany w zawodowym życiu Wojciecha Malajkata
Wojciech Malajkat przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2024 roku, po 8 latach zarządzania szkołą artystyczną, ustąpił miejsca swojemu następcy. W tym przypadku jednak koniec pewnej przygody jest początkiem kolejnej, bowiem we wrześniu tego samego roku popularny aktor, a jednocześnie ceniony profesor zasiadł na fotelu dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie. Jakie emocje mu towarzyszą w samym środku tych zmian?
- Zanim zostałem rektorem, to już kiedyś byłem dyrektorem Teatru Syrena, więc to nie jest zupełnie obce środowisko. To jest rodzaj wyzwania kolejnego. To są inne ambicje zarówno moje, jak i mojego zespołu. One, siłą rzeczy, są różne od tego, co się dzieje w Akademii, ale mam nadzieję, że przez to, że to są bardzo bliskie już relacje moje, Teatru Współczesnego z Akademią, będziemy się nawzajem wspierać. Że to będzie rodzaj nowej przestrzeni, która może się pojawić między teatrem a szkołą - wyznał Wojciech Malajkat w dziendobry.tvn.pl.
Wojciech Malajkat o relacji z byłymi studentami
To nieuniknione, że profesorowie wykładający na uczelniach z biegiem czasu łączą swoje ścieżki zawodowe z dawnymi uczniami. Czy wówczas takie relacje ulegają naturalnemu przekształceniu i zanika dystans pomiędzy mentorem a studentem?
- Bardzo się cieszę, kiedy ten proces [nauczania - przyp. red.] 5-letni się w ten sposób dyskontuje, że moi studenci nagle stają się moimi kolegami. W "Listach do M." gra Kuba Jankiewicz, który jest moim byłym studentem. Tak to się odbywa i super, że właśnie na tym to polega. (...) Ja robię wszystko, żeby przekonać ich [byłych studentów na planie zdjęciowym - przyp. red.], żeby nie mówili do mnie "panie profesorze", bo trochę peszy to nie tylko mnie, ale i całą ekipę. Czasem się udaje, czasem nie, ale z czasem przechodzimy na inną stopę znajomości
Czy egzaminatorzy podczas rekrutacji do szkół teatralnych szukają w kandydatach ewentualnych przyszłych kolegów? Tego dowiesz się z naszego materiału umieszczonego na górze strony.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kino z duszą. Listopadowe filmowe perełki wg Anny Tatarskiej
- Hollywood oczami Weroniki Rosati. Co warto tam zobaczyć?
- Andrzej Pągowski o przyjaźniach w świecie sztuki: "Tylko Maryla Rodowicz może zadzwonić do mnie o tej porze"
Reporter: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: dziendobry.tvn.pl