Premiera jednej z najlepszych sztuk Czechowa w Teatrze Polskim. "To literatura z najwyższej półki"

Andrzej Seweryn i Grażyna Barszczewska
Premiera spektaklu „Wiśniowy sad”
Źródło: Dzień Dobry TVN

19 listopada miała miejsce premiera długo wyczekiwanego spektaklu pt. "Wiśniowy sad". W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o nim aktorka i odtwórczyni jednej z głównych ról, Grażyna Barszczewska oraz dyrektor Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn.

Sztuka Czechowa "Wiśniowy sad"

"Wiśniowy sad" był ostatnią sztuką napisaną przez Antoniego Czechowa, w 1903 roku. Opowiada historię utraty pieniędzy przez Raniewską, która za kochankiem wyjechała do Paryża. Po pięciu latach, gdy powraca do domu, jej majątek ma zostać wystawiony na sprzedaż z powodu długów, razem z pobliskim wiśniowym sadem, który jest dumą i chlubą całej rodziny. Zamiast przeciwdziałać nadciągającej katastrofie, czeka na rozwój wydarzeń, licząc na szczęście.

- To literatura z najwyższej półki, my tęsknimy do Czechowa. Ja miałam to szczęście zetknąć się już w pracy z Czechowem. To jest zawsze święto dla teatru. (...) Ta inscenizacja jest bardzo bogata, bardzo nieszczędząca środków, bo wystarczy wspomnieć o kostiumach, pięknej scenografii, jest kapela na żywo... To robi wrażenie, ten cały piękny teatr - powiedziała w Dzień Dobry TVN odtwórczyni roli Raniewskiej, Grażyna Barszczewska.

Premiera w Teatrze Polskim

Sztukę "Wiśniowy sad" w Teatrze Polskim wyreżyserowała Krystyna Janda, choć jest dyrektorką artystyczną dwóch innych warszawskich teatrów (Och-Teatru i Teatru Polonia). Zna się i szanuje z Andrzejem Sewerynem od lat, dlatego zdecydowali się na współpracę. Wspólnymi siłami stworzyli spektakl, który zachwyca publiczność. Każdy bowiem może odnaleźć w nim coś dla siebie.

- Tak, jak Szekspir pokazuje człowieka wobec natury oraz historii, w tych największych uniesieniach i w walce o świat, tak Czechow ogląda człowieka przez mikroskop. Dlatego Czechow jest równie wieczny, jak Szekspir czy Grecy. Mówienie o tym, że Czechow jest np. nieaktualny jest naiwnością po prostu. My się odnajdujemy w każdej kwestii, w każdej z tych postaci i dlatego my zawsze będziemy grać Czechowa. Czechow jest zawsze - tak, jak Szekspir i jak Grecy - po prostu fantastyczną szkołą teatru dla widza, którego wychowuje, jak również dla zespołu teatralnego - stwierdził Andrzej Seweryn w naszym programie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie