Gwiazdy

Raper o wielkim sercu pracuje z trudną młodzieżą. "Nie jestem dzieciakiem, który miał łatwe dzieciństwo"

Gwiazdy

Obywatel MC, czyli Przemysław Szymański, jest obecny na scenie hip-hopowej od prawie trzech dekad. Swoje niełatwe doświadczenie życiowe postanowił przekuć w coś pozytywnego. Razem z Krzysztofem Puternickim wpadli na pomysł, by przemienić stare garaże w miejsce dla tzw. trudnej młodzieży.

Przemysław Szymański o trudnym dzieciństwie

Obywatel MC na scenie pojawił się w 1994 roku. Wtedy był jeszcze znany pod pseudonimem Kear. W niełatwej polskiej rzeczywistości lat 90. XX w. musiał zmierzyć się z osobistymi problemami - rozwodem rodziców, przemocą i alkoholem. Jak sam przyznaje, życia nauczyła go ulica.

- Cały mój rap jest na tym oparty, wszystkie albumy solowe, to są teksty pisane z przeżyć - mówi Przemek. - Bo ja nie jestem dzieciakiem, który miał łatwe dzieciństwo. Przemoc w rodzinie, był alkohol, a z drugiej strony ulica: dilowanie, ciemniejsze interesy, jakiś tam epizod z tym mam - przyznaje.

Hip-hop okazał się jego wentylem bezpieczeństwa. W 2004 roku stworzył legendarną grupę Północ-Centrum-Południe, której debiut był jednym z najgłośniejszych wydarzeń tamtych czasów.

- Hip-hop pozwolił wyrażać mi emocje, dzięki czemu moje życie nie wyglądało, jakbym leżał na jakimś granacie, który za chwilę miałby wybuchnąć - zaznacza Przemek.

Inicjatywa raperów

Dziś Obywatel MC to szczęśliwy ojciec trzech córek, który uporządkował swoje życie i emocje. Postanowił pójść krok dalej i zacząć pomagać innym. Tak narodził się pomysł na Wrzeszcz Point Live, który miłośnicy rapu i graffiti zorganizowali na specjalnie zaaranżowanych do tego celu garażach. Następnym krokiem były warsztaty "Wszeszcz Point. Edukacja to broń".

- Rekrutowaliśmy osoby młode, zagrożone wykluczeniem społecznym, głównie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, gdzie pracuję jako psycholog - mówi Aleksandra Lehmann.

Podczas warsztatów młodzi ludzie spotykali się przez pięć weekendów, zgłębiając kolejne dziedziny hip-hopu. Teraz organizatorzy marzą o kolejnej edycji oraz mobilnych zajęciach, których tematem będzie budowanie poczucia własnej wartości.

- Najcięższą pracą dla mnie, było uświadomienie sobie, że poczucie własnej wartości to nie jest to samo co pewność siebie - podsumowuje Obywatel MC.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Jak uwolnić się od toksycznej matki? Psychoterapeuta: "Łatwiej opowiada się o przemocowym ojcu"

Pisarka opowiada o dorosłym życiu z zespołem Aspergera. "Nie jestem dziwadłem, tylko trochę innym typem człowieka"

Refleksyjna Agnieszka Chylińska w wyjątkowy sposób zapowiada swoje 45. urodziny. "Nie radźcie mi dobrze. Dobrze mi życzcie"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Paweł Kilijański

Pozostałe wiadomości